11 Hierop volgden door een gang afgescheiden twee kamers, waarvan een tot apotheek en de andere ter verpleging van lijders 1ste afdeeling was ingericht. Daar achter bevonden zich twee ineenloopende kamers. De eerste werd in twee deelen verdeeld, zoodat een deel dienst kon doen als operatie- en verbandkamer, en het andere gedeelte voor zware lijders 2e, 3e en 4e afdeeling kon ingericht worden. De andere kamer was geheel en al ter beschikking van lijders 3e en 4e afdeeling. De zijgalerijen werden gedeeltelijk benut door den administrateur voor het opbewaren van hospitaal goederen, en een ander gedeelte diende tot slaapplaats van het hospitaal personeel, terwijl nog een klein gedeelte was afge schut voor zieke dwangarbeiders. Eene open afgeschoten ruimte, diende voor lijkenhuisje, ter wijl ter zijde daarvan de privaten gelegen waren. Verder kon over een zeer goede keuken beschikt worden. Ook de dwangarbeiders bij het hospitaal werkzaam konden in een apart lokaaltje ondergebracht worden. Zoo spoedig mogelijk zou een gebouwtje tusschen Pabean Sanoer en Sanoer opgetrokken worden voor het afzonderen van lijders aan besmettelijke ziekten. In een der kamers van het gebouw, waar het commando ge vestigd was, werd nog eene gelegenheid gevonden tot het op- bewaren van roode kruis artikelen. Den 14den September kwamen eenige patiënten onder behan deling waarvan 1 inlandsche korporaal met prolapsus ani en 2 dw mgarbeiders in het hospitaal werden opgenomen, terwijl een europ. trompetter van de artillerie die bij het lossen van materialen een zware kneuzing van den rechterarm had gekre gen, eveneens zich ziek had gemeld. Den volgenden morgen rukte een troepenmacht bestaande uit het 11de bataljon, 1 peloton cavalerie, 1 sectie snelvuurge- schut en 1 sectie genietroepen uit, ten einde de omliggende kam pongs te verkennen en van kwaadwilligen te zuiveren. Onmiddellijk bij het verlaten van het bivak kregen wij 2 gewonden, die onverwijld naar het bivak werden teruggebracht en aldaar de eerste geneeskundige hulp ontvingen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 299