12 Een er van, een europ. sergeant had een lanssteek in de buik, zoodat het net prolabeerde. De ander, een europ. korporaal, had een schotwond, tengevolge waarvan 2 kootjes van den rechter wijsvinger waren wegge schoten en het le gewricht van den rechterduim werd ge perforeerd. Gedurende de verkenning werd nog gewond een euiop. fuse lier door een schampschot aan den linker voet. Hoewel de uitrusting van het veldhospitaal nog niet geheel was gelost, zoo was verpleging van patiënten toch mogelijk. Door den bevelhebber waren onverwijld maatregelen geno men om den toevoer van water tot de leidingen om de bivaks weer te verzekeren. Hierdoor kon na den 2den verblijfdag be schikt worden over het noodige waschwater, terwijl verder alle privaten boven stroomend water konden worden gebouwd. De marine bleef nog steeds zorgen voor drinkwater. Den minderen militairen werd toegestaan onder toezicht in zee te baden. Er werd door geregelde inspecties gezorgd dat de hygiënische maatregelen nauwgezet werden opgevolgd. Den 16den September 's morgens werden met de „Tegal" 4 lijders, waaronder 2 gewonden, onder geleide van een europ. sergeant ziekenopzichter naar Soerabaja geëvacueerd. Dienzelfden morgen werd uitgerukt met 2 bataljons met hulpwapens, waarbij het noodige personeel en materieel van den geneeskundigen dienst werd ingedeeld. Groote rust is niet gehouden wegens het langzaam marcheeren. De colonne kreeg weinig vuur. Drie militairen werden door randjoes verwond, waarvan een in het veldhospitaal moest worden opgenomen terwijl ook twee cavaleriepaarden verwondingen bekwamen door randjoes, waarvoor evacuatie noodig bleek. Na terugkomst kwamen slechts 4 militairen wegens ziekte (1 europ. militair met koorts, 1 met buikziekte, 1 inlandsch militair met aandoening der luchtpijpen on 1 met buikkram pen), voor opname in de ziekeninrichting in aanmerking. Daar het gebleken was dat, in verband met de heerschende windrichting, de slachtplaats en het terrein voor veestapel en pakpaarden niet geschikt gekozen was, werd daarvoor aan

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 300