13 den noordrand van het strandbivak een betere plaats aangewezen. In het bivak Pabean-Sanoer werd door de genie een artesische put geboord, die mooi helder drinkwater leverde. De capaciteit van dezen put was evenwel niet zoo groot om alle troepen van water te voorzien, zoodat toch nog op de hulp der Marine moest worden gerekend. Later werd een 2e goed water leverende put geboord, waardoor de aanvoer van drinkwater van boord achterwege kon blijven. Den 17den September kwam een europ. fuselier met een schot wond in de linker dij in behandeling. De gezondheidstoestand liet niet te wenschen over. Enkele militairen kwamen op het ziekenrapport met koortsen en buik aandoeningen (recidieven) terwijl onder de dwangarbeiders zich vele gevallen van oogziekte en schurft voordeden. Den 19den September werd met ongeveer de geheele troe penmacht uitgerukt, en daarbij het noodige personeel en ma terieel van den Geneeskundigen Dienst ingedeeld. Bij de vermeestering van de kampong Kesimcm kregen wij zes gewonden, allen militairen, waaronder vijf europeanen. De wonden waren niet levensgevaarlijk, één behoorende tot de schotwonden, de andere door randjoes veroorzaakt. Verder kwamen een aantal gewonde Baliërs in behandeling. Twee cavaleriepaarden werden eveneens door randjoes gewond en moesten geevacueerd worden. Te Pabean-Sanoer en Sanoer werd door den chefarts een re geling voorgesteld om de bivakken schoon te houden. Ieder uur zouden twee dwangarbeiders onder toezicht van een zieken verpleger de bivakken rondgaan om het vuil te verzamelen en het daarna te begraven of te verbranden. Den 20sten September vertrok de „Fazant'1 met 14 zieken naar Soerabaja onder geleide van een officier van gezondheid. Denzelfden morgen rukten de troepen op naar den Pasnr, maak ten zich meester van do Poen, bij welke gelegenheid 3 europ. militairen van het 18de en 1 van het 11de bataljon sneuvelden. Niet levensgevaarlijk gewond werden 2 inlandsche militairen en 1 dwangarbeider, terwijl licht gewond werden 1 officier der infanterie, 1 europ. sergeant, 3 europ. en 3 inl. militairen van het 18 bataljon en 1 inl. militair van het 11e bataljon.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 301