14 Bovendien kwam een groot aantal gewonde Baliërs in behan deling, waarvoor een aanvulling van het aanwezige verband materiaal uit de veldapotheek noodig was. Ter voorkoming van een mogelijk te kort werd door den chefarts suppletoir aangevraagd 1000 gazen en 1000 katoenen windsels. Een officier van gezondheid van de Marine werd welwillend tijdelijk ter versterking van het geneeskundig per soneel afgestaan. Bijna de geheele troepenmacht werd in de poeri t eden Pasar onder dak gebracht De poeri was de eenige plaats in de overi gens zeer uitgestrekte dessa, die gelegenheid bood de troepen snel en behoorlijk onder dak te brengen en die de veiligheid voldoende waarborgde. In de poeri waren verscheidene putten aanwezig, die goed drinkwater leverden. Diepe kuilen werden gegraven om als latrines dienst te doen. Wel bevond zich buiten de poeri een snel stroomende rivier, doch op te grooten afstand om daarvan voor het beuwen van privaten gebruik te maken. Den 26sten September werd naar Tabanan opgerukt en ver trok de chefarts naar Sanoer ten einde daar het veldhospitaal te inspecteeren en de evacuaties na te gaan. Den volgenden dag had een evacuatie van 35 militairen naar Soerabaja plaats onder geleide van een officier van gezondheid. Den 30sten September werd het bivak te Tabanan door den chef arts bezocht. De troepen waren onder gebracht gedeeltelijk in de poeri van den rijksbestierder, gedeeltelijk in barakken. Ten gevolge van voortdurende regens en moeilijke afwatering waren de bivakken modderig. Drinkwater werd door de bevolking aangebracht of uit een pantjoran nabij de rivier gehaaldde privaten waren op geschikte plaatsen opgericht. Te Tabanan kwamen door het winderige regenachtige weer en de koude nachten vrij veel aandoeningen van luchtwegen en keel voor, terwijl ook het aantal buiklijders toenam. Den len October kwam een dokter djawa te den Pasar aan, door het civiel bestuur daar geplaatst voor de zieke bevolking. Hij nam de behandeling der gewende Baliers van den officier

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 302