15 van gezondheid der Marine over, die naar H. Ms. „de Buy ter" terugkeerde om zijn dienst te hervatten. Den volgenden dag werden verscheidene van Tabanan geeva- cueerde lijders in het veldhospitaal opgenomen. Dien avond werd bekend dat de troepen van Tabanan over den Pasar naar Gianjar en van daar wellicht naar Bangli zouden oprukken. Op den Pasar zou een officier van gezondheid blijven om ge neeskundige hulp te verleenen zoowel op Tabanan als op den Pasar. Beide plaatsen waren telefonisch verbonden. De bevelhebber wenschte Sanoer te verlaten en het veld hospitaal naar Pabean Sanoer te verplaatsen. In aanmerking nemende evenwel, dat: le de gezondheidstoestand te Sanoer aanmerkelijk beter was dan te Pabean Sanoer. 2e het bivak Sanoer hooger lag, zoodat de afwatering ook bij de aanhoudende regens zeer goed was, terwijl deze te Pabean Sanoer onvoldoende was. 3e bij het oprichten van ziekenbarakken op nieuw zou moeten worden gegraven en dit aanleiding zou kunnen geven tot meer dere ziektegevallen. 4e de ophooping van woningen en magazijnen in de nabijheid van het hospitaal nadeelig zou kunnen werken op een goede luchtverversching. 5e bij laag water de karang over een vrij groote lengte droog komt te liggen en dan een onaangenamen reuk verspreidt, werd door den chefarts den Bevelhebber in overweging gegeven het veldhospitaal te Sanoer te laten, waarop werd bepaald dat het bivak van Sanoer naar Pabean zou worden overgebracht, doch het veldhospitaal niet zou worden verplaatst. Den 3den October werd van den Bevelhebber bericht ontvangen dat de troepen den 7en October van Tabanan naar den Pasar en den 8en October van daar naar Gianjar zou den vertrekken. De Bromo zou geladen en naar Lebih gesleept worden. De noodige genees- en verbandmiddelen en instrumenten werden ingescheept ten einde in de eerste behoeften te Gianjar te kunnen voorzien. Omtrent het vervoer van zieken en gewonden op de reede

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 303