17 klopbaan, waarin tot nu toe de bezettingscompagnie was gele gerd, aan te wijzen. Te Sanoer zou een veldziekenzaal achter blijven. Door dezen maatregel zouden de zieken en gewonden niet naar Sanoer behoeven te worden getransporteerd (een afstand van 6 uur gaans) maar de evacuatie over Lebih kunnen plaats hebben. De weg Gianjar-Lebih was veel korter en voor het transport per raderbaar „de Mooij" zeer geschikt. De officier van gezondheid le klasse Nooren werd voorloopig belast met den dienst in de ziekenzaal te Sanoerterwijl het overige personeel van den geneeskundigen dienst naar Gianjar werd overgeplaatst. Den lien October begaf zich de chefarts naar Sanoer ten einde maatregelen te nemen om de overbrenging van het veld hospitaal en de veldapotheek te bespoedigen maar tevens om den toestand van den weg Gianjar Sanoer na te gaan, hetgeen van belang was te weten voor het geval van uit Lebili niet kon worden geevacueerd. Het bleek dat de weg vele bezwaren voor zieken vervoer zou opleveren. Den 12den October werden 51 militairen en 12 dwangarbei ders uit het veldhospitaal naar Soerabaja geevacueerd en met het geleide de officier van gezondheid Nooren belast, terwijl 8 patiënten hersteld werden uitgeschreven. Te Gianjar kon men voor het veldhospitaal beschikken over een ruime zaal voor zieken, een goede operatiekamer, een ruime apotheek en een magazijn voor den administrateur. De oorpronkelijke ziekenzaal van de bezettingscompagnie werd voorloopig bestemd voor het hospitaalpersoneel. De chef van de ziekenzaal te Sanoer werd verzocht tijdig te waarschuwen zoo er patiënten voor evacuatie naar Soerabaja in aanmerking kwamen, ten einde den commandant van het ziekentransportschip orders te kunnen geven Pabean Sanoer aan te doen, zoodra een evacuatie van uit Lebih plaats had. Met den commandant van H. Ms. Wilhelmina werd den 16en October in overleg getreden over de wijze van embarkeeren op de reede Lebih.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 305