19 Algemeene beschouioingen. Gezondheidstoestand der militairen. Over het algemeen was deze gunstig. Ten einde hiervan zooveel mogelijk op de hoogte te blijven, werd om de 5 dagen door de chefs der geneeskundige sectiën aan den chefarts een rapport ingediend, zoodat, waar noodig, tijdig kon worden ingegrepen. In het veldhospitaal werden behandeld 268 militairen en in de ziekenzaal te Sanoer 23 militairen. Verder werden nog bui ten deze ziekeninrichtingen tal van lijders aan lichte koortsen acute diarrhee, voetwonden enz. behandeld. Behalve den inland- schen fuselier die aan de boord overleed, kwamen onder de mi litairen geen sterfgevallen tijdens de expeditie voor. Naar Soerabaja werden 162 europeesche en 34 inlandsche mili tairen geëvacueerd. Hier onder bevonden zich 53 Europeanen en 4 inlanders die lijdende waren aan ziekten der genitaalor- ganen en syphilis, welke ziekten meerendeels reeds voor den aanvang der expeditie bestonden. Dit zelfde was het geval met de lijders aan tuberculose der longen, psychose, anaemie, hoemorrhoiden, varices en asthma bronchiale. Trekt men deze lijders van het totaal aantal geëvacueerden af dan komt men tot 98 Europeesche en 29 inlandsche militairen die voornamelijk tengevolge van nadeelige invloeden aan een expeditie verbonden moesten worden geëvacueerd. Opvallend was het groot aantal Europeesche militairen lijdende aan venerische ziekten en niet minder het feit dat relatief veej meer Europeanen zijn geëvacueerd dan inlanders. Volgens den chefarts moet de oorzaak hiervan gezocht worden in de om standigheid dat de Europeesche militair eerder naar zijn garnizoen terugverlangt dan de inlandsche militair en daarom zich eerder ziek meldt en tracht spoediger geëvacueerd te worden. Van den aanvang der expeditie af werd als stelregel aange nomen alleen die militairen voor evacuatie in aanmerking te brengen, van wie in den eersten tijd geen diensten te velde te verwachten waren en voor wie klimaatsverandering tot herstel van gezondheid dringend noodig was. Alle lijders aan besmettelijke ziekten (typhus, dysenterie)

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 307