21 De intendance was steeds in staat de colonne van voedings middelen te voorzien. De voedingsmiddelen door het gouvernement verstrekt waren van goede qualiteit. Hierop maakte in het begin der expeditie de boter een uitzondering, die er zeer onoogelijk uitzag en uit een kaasachtige massa bestond, die in olie dreef. De militair apotheker kon wegens gemis aan de noodige utensiliën geen onderzoek instellen, zoodat een monster werd opgezonden naar het scheikundig laboratorium. Het resultaat van het onderzoek aldaar was dat het natuur boter was, bevattende een grootere hoeveelheid vetten van laag smeltpunt dan bij de hooge temperatuur hier te lande gewenscht is. De boter werd daarom wel geschikt geacht voor keuken-maar niet voor tafelboter. Ook het brood droeg niet altijd de algemeene goedkeuring weg en was vaak van inferieure kwaliteit, waarschijnlijk ten gevolge van onvoldoende geoefendheid van het bakkerspersoneel. Het slachtvee was van goede hoedanigheid. Aan de Euro peanen werd af en toe versch varkensvleesch verstrekt, welke afwisseling in de voeding zeer werd geapprecieerd. Versche vruchten waren in ruime hoeveelheid te verkrijgen. Ook versche eieren en groenten werden overal te koop aangeboden. Voor zoover bekend, heeft de voeding volgens schaftorder nimmer vertraging in de oorlogshandelingen veroorzaakt. Extra oorlam op geneeskundig advies werd een enkele keer uitgegeven. Volgens de bestaande bepalingen kon jenever tot een hoe veelheid van 50 gram per man en per dag alleen worden ver strekt, wanneer de troep langer dan 24 uur buiten het kwartier vertoefde. Dit voorschrift heeft wijziging noodig, vooral ook omdat deze bepaling zoodanig werd uitgelegd, dat bijna nooit recht op ver strekking van dit artikel bestond. Het gebeurt te velde toch hoogst zelden, dat men 24 uur buiten een of ander kwartier vertoeft, als men, zooals te Bali, onder kwartier ook verstaat elk willekeurig, zelfs voor een enkelen nacht betrokken bivak.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 309