22 De gedwongen onthouding van alcohol oefent een ongunsti- gen invloed uit op de stemming van den troep. Voor cantine artikelen, bier, tabak, enz. werd goed gezorgd. Alleen gebeurde het dat de artikelen spoedig waren uitver kocht en de opvoer niet dadelijk kon geschieden, wat wel eens ontevredenheid onder de militairen veroorzaakte. Drinkwater. Hierop werd streng toezicht gehouden. Het water werd waar zulks noodig werd geoordeeld, steeds gekookt. Op marschen werd, zoo het water uit de veldflesschen ver bruikt was, ongekookt water gedronken. Gekookt water onderweg te verstrekken werd door den chef arts vrijwel onmogelijk beschouwd. De medegenomen veld- esschen waren gewoonlijk bij de eerste rust reeds ledig en om de manschappen met nog een 2e veldflesch te belasten zou zijne bezwaren hebben. Aan de tandoes werden bij het uit rukken meestal een zoo groot mogelijk aantal vierkante flesschen met rotan omwoeld, gedeeltelijk met slappe thee, gedeeltelijk met gekookt water gevuld, medegenomen i). Bij watergebrek mochten ook de niet zieke militairen van dezen voorraad gebruik maken. Bij rusten werd in den regel klapperwater gedronken. Klap pers werden allerwege in groote hoeveelheid door de bevolking ten geschenke aangeboden. Het water uit de putten, die voor gebruik werden bestemd, werd zooveel mogelijk door den mili tair apotheker scheikundig onderzocht. Waar noodig werd daar bij een schildwacht geplaatst om verontreiniging en verspilling van het water te voorkomen. Troepenlogies. Gedurende de expeditie werden overal tijdelijke bivakken betrokken. Te den Pasar en Tabanan werden daarvoor ook de poeris ge bruikt, die het meerendeel der troepen direct een onderkomen verschaften. Daaienboven werden te TabananGianjar en Kloengkoeng de 1) Het ware verkieselijker geweest, indien gebruik was gemaakt van de veel lichtere water- en theebhkken beboerende tot het facultatieve deel der uitrusting van de Ge neeskundige Sectiën.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 310