Geneeskundige Sectiën. Voor het uitrukken der troepen werd meestal in de bivakken ziekenrapport gehouden. Kon dit door omstandigheden niet geschieden dan werden de zieken in de gelegenheid gesteld den officier van gezondheid te raadplegen. Verder waren steeds verbandmiddelen bij den gegradueerde van den staf der Genees kundige Sectie verkrijgbaar. Zieken die per tandoe moesten vervoerd worden, werden bij de ambulance gehouden, gevoed en onder dak gebracht. Overplaatsingen van het geneeskundig personeel werden zoo veel mogelijk vermeden. De dwangarbeiders bij de verbandgroepen waren onder het beheer en toezicht van de compagniescommandanten geplaatst. Dit was niet het geval met die der verbandgroepen van hulp wapens en trein. Hier stonden zij onder bevelen van den chef G. S. Het aantal dragers per tandoe werd door den chefarts te gering geacht, vooral in geaccidenteerd terrein. Wenschelijk werd het gevonden, bij elke verbandgroep 6 tandoes met 18 dragers beschikbaar te stellen. De chefarts was zeer voldaan over de gereduceerde uitrus ting der Geneeskundige Sectien, die bij deze expeditie is mede genomen. Wat de rotan transportverbanden betreft, werd noodzakelijk geacht deze steeds in een goed sluitenden voor water ondoor- dringbaren zak mede te voeren. In plaats van citroenzuur werd door den rapporteur aange raden tamarindestroop te verstrekken. Tasschen voor officieren van gezondheid voldeden in 't alge meen aan billijke eischen. Het werd door den chefarts verkieselijker gevonden in de tasschen en verbandmanden de verbandpakjes te vervangen door snelverbanden van Utermöhlen in verschillende grootten. De ververschingsartikelen waren opbewaard in blikken, voor zien van hangsloten. Wat den inhoud aangaat werd door den chefarts aangeraden citroenzuur te vervangen door tamarinde stroop en verder enkele artikelen te verpakken in kleine fles- schen en blikken, voldoende voor 3 a 4 personen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 313