2 d. één proef-sectie bergartillerie van 7 c.M. L/14 K. T. zonder muni- tiekisten, doch met bijbehoorend harnachement. Deze twee sectiën kanonterugloopmaterieel werden eerst overgegeven aan de commissie, belast met de schietproeven te Batoe Djadjarverge- ljjkend te houden tussehen Y. S. en K. T. materieel en daarna aan de commissie, belast met de rij- en draagproeven, waartoe de kanonnen van 7 c.M. L/28 K. T. ingedeeld werden bij de 3e Veldbatterij te Willem I en de beide kanonnen van 7 c.M. L/14 K. T. bij de le Bergbatterij te Banjoe Biroe Opmerking. In 1896 werd de bereden artillerie van het Duitsche Leger verwapend met kanonnen op V. S. kaliber 77 m.m. Yoor kort werd dit geschut om gezet in K. T. In 1897 verwapende Frankrijk zijn bereden artillerie met kanonnen K. T., kaliber 75 m.m., welk geschut nog steeds voldoet, wat daaromtrent ook beweerd werd. Duitschland betreurde reeds in 1898 den stap tot de verwapening met Y. S. gedaan te hebben. Yide lectuur van dien tijd In 1902 werd Y. S. in Indië nogmaals beproefd. In verhand met een eventueel invoeren van veldgeschut van 7 5 c.M., waarvan het schietgestel zooveel zwaarder is dan van het uitgezonden 7 c.M. L/28 materieel, kreeg de commissie, belast met de rij- en draagproeven nog opdracht: 1. Om na te gaan of, en zoo ja, in hoeverre de beweegbaarheid van een veldstuk zou worden geschaad, indien het voorstel van het vierradig voertuig slechts 31 van het totaal gewicht zou bedragen. 2. Om de beweegbaarheid na te gaan van een veldstuk van 1500 en van 1700 E.G. en de handelbaarheid van een schietgestel van 950 E.G." B. Beschrijving van het materieel. Ean achterwege blijven, aangezien niet dit proefmaterieel, doch mate rieel gelijk aan het Nederlandsche 7 c.M. veld (kaliber, gemeten over de velden 75 m.m.), doch met lichtere affuit wordt uitgezonden. Wat de uit te zenden munitie betreft werd niets bekend. „Voor het proef-veldgeschut waren uitgezonden: 1. St. G. Kn met kamerlading en voorzien van een tijdschokbuis, en 2. St. Brisant Gn gevuld met pikrinezuur en voorzien van een schokbuis. Yoor het proef-berggeschut waren uitgezonden:

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 322