6 Noch bij tempeeren met de hand, noch bij gebruik van den gewonen of van den automatischen tempeersleutel was het mogelijk meer dan 10 buizen per minuut te tempeeren. Door meer dan 1 persoon te laten tempeeren wordt hierin geen ver betering gebracht, omdat de manschappen elkander dan in den weg staan en de patronen niet geregeld worden doorgegeven. Daarom verdient het aanbeveling een tempeerinrichting te bevestigen aan den naast het stuk staanden caissonachterwagen, op de wijze als bij de Fransche veld artillerie het geval is. De snelheid van 20 schoten per minuut kan bij het kanonterugloop- materieel worden bereikt, zonder overmatige vermoeienis van de bediening. Narichten is hierbij, bij een niet te lang voortgezet vuur, noodig en bij eenigszins stoffig terrein ook niet goed mogelijk, omdat het opgedreven stof den richter hindert. Het is evenwel goed doenlijk, en ter wille van de zuiverheid van het schot wensehelijk, de luchtbel van het libel te laten inspelen". „Ten einde een oordeel over het geschut te kunnen uitspreken werden verschillende gevechtsvuren uitgevoerd, welke trouwens tevens zooveel als mogelijk werden benut voor het bepalen van andere gegevens". „Het oordeel over het beproefde geschut luidde onverdeeld gunstig. De samenstelling der verschillende hoofd- en onderdeelen is eenvoudig en soliede, en, behoudens enkele zaken, waarop de aandacht werd ge vestigd, ook doelmatig; de behandeling is gemakkelijk, de bediening eenvoudig en spoedig aan te leeren. De ballistische waarde van de vuur monden moet, afgescheiden van de gebruikte munitie, hoog worden aan geslagen; het materiaal geeft waarborg voor groote duurzaamheid. Dat enkele zaken, vooral betrekking hebbende op de munitie, verbetering behoeven, staat niet in rechtstreeksch verband tot het schietgestelzonder aan het te bereiken arbeidsvermogen iets te kort te doen, kan de ge- wenschte verbetering worden verkregen. Als schietinstrument staan de kanonnen op kanonterugloopaffuit boven die op veerspooraffuit, zooals gemakkelijk is af te leiden uit de verge lijking der affuitstelsels". C. Rijproeven met liet veldmat er ieel. (7 c.M. L/28 Y. S. en 7 c.M. L/28 K. T.). „Zij zijn gehouden in de omstreken van Willem I, Banjoe Biroe en Salatiga, waar ruimschoots gelegenheid bestaat het materieel in alle te velde voorkomende terreinen, op duurzaamheid, doelmatigheid, beweegbaar heid, manoeuvreervaardigheid, stabiliteit en handelbaarheid te beproeven.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 326