Er werd gereden op hoofd- en secundaire wegen met hellingen opwaarts tot een maximum van 23° en afwaarts tot 25°, terwijl bovendien tal van slooten, zoowel in rechte als in schuine richting, over en door gere den zijn; terrassen tot een maximum-hoogte van 1 M. werden opgere den, en langs terrassen van diezelfde hoogte werd afgedaald. Verder werden de stukken en caissons meermalen in bouwland en tegen hel lingen door de bespanningen of door de bedieningsmansehappen in batterij gebracht en over aanzienlijke afstanden met handen verplaatst. Bij de vergelijkende rijproeven tusschen V. S. en K. T. materieel werd in 36 proefmarschen een afstand van 742 K.M. afgelegd". Gevolgtrekking „Zooals uit de gehouden proeven bleek, was het V. S. materieel en het K. T. materieel mèt en zonder schild vrijwel in gelijke mate beweeg baar, zoowel wat het geheele stuk als het schietgestel betreft, terwijl ook de soliditeit over 't algemeen zeer goed genoemd kan worden. Behoudens de opgemerkte gebreken (waarvan in de eerste plaats te noemende onmogelijkheid om met opgezeten manschappen te remmende weinig soliede verbinding tusschen voor- en achterstel en de inrichting van het schild), die echterzooals vertrouwd mag worden, alle veronzijdigd kunnen worden 1), zou dus het beproefde materieel voor invoering in aan merking kunnen komen." I). Rijproeven met verzwaard veldmaterieel. „In verband met de mogelijkheid, dat zwaarder materieel zou worden ingevoerd, werden het K. T. stuk met schild en één caisson verzwaard tot 1700 K. G,, waarbij het schietgestel en de achterwagen een gewicht hadden van 950 K. G., (gedurende korten tijd 1050 K. G.). Later werd het totaal-gewicht van 1700 K. G., bij behoud van hetzelfde achter- stelgewicht, teruggebracht tot 1500 K. G." 1. Handelbaarheid van het afgelegde stuk van 950 K. G. „De proeven met het verzwaarde materieel werden aangevangen met een gewicht van 1050 K. G. voor het afgelegde stuk, omdat men in de meening verkeerde, dat het gewicht van het in Zwitserland beproefde kanon zonder schilden 950 K. G. bedroeg." Ongunstige omstandigheden waarin de verzwaarde K. T. verkeerde. „Daar het gewicht van 950 K. G. voor het vurende stuk eenvoudig verkregen is door vermeerdering van het gewicht, en hierbij alleen ge- 1) De affuiten van 7 c.M. L/28 k. 1.1. zijn thans van aszitplaatsen voorzien. Da schilden waarmede een van de heide in dienst gestelde kanonnen was uitgerust zijn daarvoor afgenomen moeten worden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 327