8 tracht is den druk van den staart niet grooter te maken dan bij de uitgezonden K. T. met schilden, zoodat verder geen rekening is gehou den met de algemeene beginselen van constructie met het oog op de bestemming van de affuit als voertuig, zoo is als zeker aan te nemen, dat het afgelegde stuk voor het nemen van de proef onder veel on gunstiger omstandigheden verkeerde dan een door den gesehutconstruc- teur ontworpen vuurmond van hetzelfde gewicht." Gevo Igtrekkin gen. „Het verplaatsen met handen had dikwijls plaats over grootere af standen, in verband met de helling dan voor het gedekt in stelling komen noodig geweest zou zijn; dit geschiedde om de verschillen des te meer te doen uitkomen. Bij de waardeering der verkregen uitkom sten moet dan nog in rekening gebracht worden, dat de vermoeidheid der manschappen bij langeren tijdsduur onevenredig snel toeneemt, zoo dat de verhouding der cijfers bij het verplaatsen over kleinere afstanden gunstiger wordt voor het zware materieel". „Als regel verwerken 12 man het verzwaarde stuk met schild (950 K. G.) in gelijken tijd als 8 man het niet verzwaarde K. T. stuk zonder schild (722 K. G.) Geven de proeven al geen volstrekte uitkomsten, zoo hebben deze toch de overtuiging geschonken, dat een schietgestel en een caissonachter- wagen 950 K. G., wat de beweegbaarheid met handen betreftvoor in voering in aanmerking komt, tevens echter dat per sectie (2 kanonnen en 2 caissons) minstens beschikt zou moeten worden over 2 St. Ctn. en 16 manschappen, daar met 12 man de grens van beweegbaarheid zoo na bereikt is, dat een gering verlies aan manschappen van te grooten invloed zou zijn. Daar de bereden korporaals bij de stukken aangewezen zullen moeten worden voor het geleiden van de caissons gedurende den marseh en het wegleiden der voorwagens van stukken en caissons na het in batterij komen, zullen deze niet onder bovenbedoelde 16 manschappen begrepen mogen zijn. L Deze eisch omtrent het aantal bedieningsmanschappen kan zeker niet overdreven genoemd worden, daar alsdan per stuk en per caisson 4 man zullen ingedeeld worden, een aantal dat zeker als een minimum moet worden beschouwd, omdatdezegedurendedenmarsch per voertuig benoodigd zijn. Bij het bovenstaande is aangenomen, dat, evenals dit in Frankrijk het geval is, een stuk met caisson één geheel zullen vormen, en dat e regel zal zijn, dat de caissonachterwagen naast het stuk wordt op-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 328