9 gesteld. Dit wordt noodig geoordeeld, om in de stelling over eene voldoende hoeveelheid munitie te kunnen beschikken, zoodat aanvulling van achteren in mindere mate noodig zal zijn". II. Rijproeven met een vierradig voertuiggebracht op een gewicht van -4- 1700 K. G. en bespannen met 6 paarden verzwaarde 7 c.M. Lj28 K. T. met schild). „Met de verzwaarde en niet verzwaarde voertuigen (twee 7 cM. L/28 Y. S. en 1 caisson van 7 cM. L/28) werd een marsch gemaakt langs hoofdwegen met hellingen tot een maximum van 6° en een afstand van 40 K.M. in 8 uur afgelegd, waarbij op den heenmarsch 15, op den terugmarsch 17 min. gerust werJ, terwijl een groote rust van 40 min. gehouden werd. De bespanning vau de verzwaarde K. T. bestond uit middelmatige paarden. Bij thuiskomst verkeerden deze paarden, met uitzondering van een zeer middelmatig paard, dat na 5-J uur geloopen te hebben ver vangen werd, in zeer goeden toestand; er was zeer zeker geen meerdere vermoeienis dan bij de andere paarden te constateeren. Bij een marsch van 27 K.M. in 6 uur, waarbij de verzwaarde K. T. zonder schilden (100 K.G. dus minder) moest uitrukken, tengevolge van herstelling van een scharnier van het schild, en waarbij ook uitsluitend langs hoofdwegen met hellingen tot een maximum van 5o werd ge marcheerd, waren de paarden in 't geheel niet vermoeid." v Bij een marsch van 17 K.M. in 6uur langs een zeer geacciden- teerden weg met hellingen van 15° en 20 tot 30 M. langen waarin zeer scherpe bochten en modderige gedeelten voorkwamenkonden de paarden van de verzwaarde K. T. met schilden een helling van 15° lang 25 M. met zachten kleigrondniet op; er moest afgelegd wordenhet stuk iverd door 16 man naar boven gebracht; bij de V. S. en de caissons was afleggen onnoodig. Na 4j uur gemarcheerd te hebben, waren alle bespanningen zeer goed op ademmet uitzondering van die van de verzwaarde K.T., die zeer vermoeid was, zoodat 25 min. rust gehouden moest worden. Bij een marsch langs hoofdwegen en een secundairen weg, waarbij in 6^ uur het in batterij komen hieronder begrepen een weg van 23 K.M. afgelegd werd, waren de paarden van de K.T. zonder schild, Y.S- en 7 c.M. L.A. niet vermoeid. Be verzwaarde K.T. met schild was niet in staat eene helling op te komen, en zelfs met eene bespanning van 8 paarden, waaronder een voorspan, dat nog weinig gedaan had, bleven de paaiden, na eene helling van 300 M. onder 9° en daarna één van 60 M. onder 6° opgegaan te zijn, staan.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 329