B. RiPPORT betreffende den Trein, naar aanleiding van de ondervin ding opgedaan tijdens de expeditie naar Zuid-Celebes, gedurende liet tijdvak van 13 Juli 1905 t/m 31 Januari 1900. Yan de transportmiddelen van den Trein is op zeer ruime schaal gebruikt gemaak, zoowel tot het meevoeren van vivres bij de verschillende colonnes als tot het opvoeren van vivres en andere artikelen van het strand bij Badjowe naar het bivak te Watampone en van Makasser naar de omliggende bivaks. Voor het eerste doeleinde zijn steeds draagpaarden gebezigd, terwijl voor het transport Badjowe-Watampone veelvuldig de grobaks zijn gebruikt. Alleen de weg tusschen laatstgenoemde plaatsen leende zich voor het gebruik van grobaks doch ook eerst nadat meerdere verbeteringen waren aangebracht. Of schoon de grobaks voor het opvoeren der groote voorraden, welke te Watamponé opgelegd moesten worden, belangrijke diensten hebben bewezen, gaven zij aanvankelijk aanleiding tot eenige teleurstelling. Als oorzaken voor deze teleurstelling moeten o. m. genoemd worden le. de toestand van den weg, die door de gevallen regens nog verergerd was. Hoewel de weg eenigszins hersteld was, liet de breedte en begaanbaarheid van het eerste gedeelte van af Badjowe nog veel te wenschen over en bleken de bruggen in den weg niet sterk genoeg te zijn. Eerst nadat hierin af doende voorzien was, konden de grobaks een geregelde ver binding tusschen Badjowe en Watampone onderhouden. 2e. de omstandigheid, dat de treinpaarden den laatsten tijd voor afgaande aan het vertrek der expeditie uitsluitend in dragen geoefend waren en dientengevolge bij het aantrekken zenuwachtig werden en niet gelijk aanzetten. Aanvankelijk toch was bepaald,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 32