10 Afgaande op de verkregen resultaten, achtte de com missie het vierradig voertuig van 1 700 E.G., bespannen met 6 paarden, in vlak terrein langeren tijd, ingeacciden- teerd terrein slechts tijdelijk, voldoende beweegbaar." III. Rijproeven met hetzelfde voertuig als onder II, doch hespannen met 8 paarden. „Marseh langs hoofdwegen en gedeeltelijk langs secundaire wegen met hellingen tot een maximum van 5° over een afstand van 30 K. M. Na 2 5 K. M. afgelegd te hebben, waren de achterpaarden van de verzwaarde K. T. met schild zeer vermoeid, de paarden van de K. T. zonder schild, V. S. en 7 c. M. L. A. niet. Daarop werd eene zelfde oefening gehouden als de laatstbedoelde onder II hier voren. Het verzwaarde stuk met de 4 spannen kwam 8 minuten later in stelling dan de andere stukken; na 15 minuten waren de paarden voldoende op adem om verder te marcheeren. Na deze oefening was de commissie, op grond van dege- houden proefmarscben, waarvan hier slechts enkele be sproken zijn, van meening, dat in terreinen, zooals inMid- den-Java en ook in de Preanger voorkomen, met 8paarden, bij een totaal gewicht van 1700 E.G., de grens van beweeg baarheid bereikt is. Daarna werd besloten tot gewichtsvermindering over te gaan. Men beoogde nu na te gaan, wat bij een totaal gewicht van 1500 K. G. (950 voor het vurende stuk met schilden en 550 voor den voorwagen) met eene bespanning van 8 paarden te bereiken zou zijn." IV. Rijproeven met een vierradig voertuig als onder II en III, gebracht op een gewicht van 1500 K. G. en bespannen met 8 paarden. „Bij eenen marsch van 33 K. M. in 6| uur langs hoofdwegen met hellingen tot een maximum van 5° bleken de paarden steeds in goeden toestand te verkeeren. Thans werd ook de caisson op 1500 K. G. gebracht, door verzwaring van den achterwagen tot 950 K. G.; bij de verdere rijproeven werden steeds 2 vierradige voertuigen van 1500 K. G. ingedeeld. De paarden van de verzwaarde voertuigen waren hierbij niet meer vermoeid dan die van de stukken van 7 c. M. L. A. en de K, T. zonder schild".

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 330