11 Gevolgtrekkingen. Zooals te voren reeds werd aangegeven, is dus geble ken, dat het geheele voertuig bij eene bespanning van 8 paarden 1500 K. G. gewicht niet te boven mag gaan, wil men den waarborg hebben, dat de beweegbaarheid daarvan behouden blijft bij paarden die door het te velde zijn in minder goeden toestand verkeeren, bij het laten invallen van gerequireerde paarden en bij het intreden van verliezen. In het eerste gedeelte werd aangegeven, dat bij een totaal gewicht van 1372 K. G. (K. T. met schild) gedurende de proeven niets gemerkt is van mindere beweegbaarheid van het stuk, dan wel van meerdere ver moeidheid der paarden. Dit in verband gebracht met de uitkomsten, verkregen bij het ver zwaarde stuk, leidt tot de gevolgtrekking, dat voor eene bespanning van 6 inheemsche paarden 1372 K. G. toch als een maximum moet worden beschouwd en dat men daar zeker niet boven mag gaan, wil men den waarborg hebben, dat voldoende beweegbaarheid, ook onder de te velde aanwezige ongunstige omstandigheden, behouden zal blijven." Opmerkingen, a. Reeds bij de beproeving van het 7 c. m. veld-materieel zat het denkbeeld voor: eventueel invoeren van veldgeschut van 7,5 c. m. waarvan het schietgestel zwaarder is. b. Dergelijk geschut komt, bij een gewicht van het afgelegde stuk met schild van 950 K. G., wat beweegbaarheid met handen betreft, voor invoering in aanmerking, echter met een verhoogd aantal bedie ningsmanschappen. c. Het voertuiggewicht van zulk geschut mag bij eene bespanning van 8 inheemsche paarden 1500 K. G. totaal gewicht niet te boven gaan. d. Overigens zal wat het 7.5 c. m. veld-materieel betreft afgegaan moeten worden op de ervaringen, daarmede in Nederland opgedaan. Hier bij wordt aangeteekend, dat dat geschut is K. T. met schilden, doch zon der remmen en aszitplaatsen. De met het bergkanon van 7 c. M. L/14 Y. S. gehouden rij- en draag- proeven kunnen buiten beschouwing blijven E. Rij- en draagproeven met het bergkanon van 7 c.M. LI 14 op ka non terugloopaffuit. „Deze proeven hadden vergelijkend plaats met het veerspoorberggeschut en het bestaande 7 c.M. K. A. materieel; daarom werd als regel uit-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 331