15 Wordt behalve het kanon ook de wieg nog opgeladen, dan wordt een zeer licht voertuig verkregen (124.5 K.G.). Vooral in zwaar berg- terrein, doch met voldoend breede paden, wordt daardoor het voordeel verkregen, dat men de eigenlijke affuit slechts zelden zal behoeven op te laden. b. Gedragen vervoer. Door onderstaand staatje wordt een vergelijkend overzicht bij de ver schillende stukken verkregen I II III IV 7 c.M. L/14 K. T 140 140 131 142 7 c.M. L/14 V. S. bestaande toestand 150 151 155 128 7 c.M. L/14 Y. S. zooals dit door de commissie werd voorgesteld 133 125 145 107 2) 7 c.M. K. A 162 150 149 Hieruit blijkt, dat de zwaarte der lasten voor alle dieren vrij wel gelijk is, met een maximum van 142 K.G. en belangrijk veel minder dan bij het 7 c.M. K. T. en het V. S. materieel, indien voor het laatste 3 muil dieren bestemd worden. Wat de ligging der lasten betreft zoo is deze ook gunstig te noemen, daar zij bij alle zóó genomen kon worden, dat het zwaartepunt boven het midden van den draagbok viel. De wieg, die in haar geheel als ruglast vervoerd wordt, vormt van de vier lasten den moeilijksten, doch ligt toch voordeeliger dan de last van het 2e muildier bij het 7 c.M. K. A. materieel. Na het bovenstaande omtrent zwaarte en ligging der lasten is het duide lijk, dat de draagproeven uitgewezen hebben, dat het gedragen vervoer van het K.T. materieel in geen enkel opzicht achter staat bij dat van het andere materieel en dat bij langdurig gedragen vervoer het mindere gewicht der lasten merkbaar wordt. c. Tijd benoodigd voor het op- en afladen. Bij een bediening van 7 man kan het opladen onder de meest gunstige omstandigheden in 2 minuten geschieden en het afladen in 1 min. 30 sec. d. Het met handen bewegen van het stuk. Dit geschiedt even gemakkelijk als bij de andere kanonnen, indien het achterstuk niet geplaatst is, doch is, door het meerdere gewicht in de- hand, iets zwaarder, wanneer het achterstuk wel geplaatst is. 1) Het m unified ra igdior met lamoen. 2) Eeu vierde dier per stak (paard), dat zou dragen, lamoen, paktasschen, ophou 1 reopen, enz.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 335