18 nieuwe geschut hoofdzakelijk noodig om tegen niet-inlandsche vijan den gebezigd te worden, dan rees de vraag, of het niet billijk is, de kos ten van aanschaffing geheel of gedeeltelijk ten laste van Nederland te brengen." In de „Memorie van Antwoord" zegt de Minister daaromtrent, onder Hoofdstuk IX „Niet zonder verwondering nam de ondergeteekende kennis van de in het Voorloopig Verslag gedane mededeeling, dat de aanvraag van gel den voor de verwapening van de bereden artillerie bij eenige leden bezwaar had ontmoet. Immers die verwapening is reeds bij de Indische be grooting voor het dienstjaar 1901 aan de orde gesteld, en zoowel in dat jaar als in het volgend jaar werden door de Volksvertegenwoordiging gelden toegestaan voor de aanschaffing en beproeving van veld- en berg- geschut van het stelsel-Krupp, waaraan door eene hier te lande geconstitueer de commissie van Indische artillerie-officieren, aan de hand van de door het legerbestuur gestelde eischen, verreweg de voorkeur was gegeven bo ven andere stelsels. De ondergeteekende meende dan ook op grond van de na schriftelijke en mondelinge gedachtenwisseling in die jaren gevallen be slissing, te mogen aannemen, dat de verwapening der bereden artillerie toen reeds in beginsel vaststond, en dat de aanvrage van gelden daarvoor nog slechts behoefde te wachten op het Indische advies, naar aanleiding van de daar te lande plaats gehad hebbende beproeving op groote schaal van het uitgezonden geschut; hij heeft dan ook niet geaarzeld om, nu dit advies hem bereikt heeft en de geldelijke consequentiën van den maatregel kunnen worden overzien, de noodige stappen te doen, opdat aan dezen dringenden eisch zoo spoedig mogelijk kunne worden voldaan. Het naar Indië ter beproeving uitgezonden materieel was eensdeels met veerspooralimt (12 stukken), anderdeels met kanonterugloopalïait (4 stukken x) uitgerust. Op dit laatste systeem is de keuze gevallen. De commissie in Indië verklaarde daaromtrent, dat de samenstelling der verschillende hoold- en onderdeelen eenvoudig en solide, de behandeling gemakkelijk, de bediening eenvoudig en spoedig aan te leeren is; dat de ballistische waarde hoog moet worden aangeslagen en het materieel waarborgen geeft voor groote duurzaamheid. In verband echter met de oplossing van het remonte-vraagstuk in dien zin, dat de bereden-artillerie met Australische paarden werd geremonteerd, kon tot een zioaarder voertuiggewicht worden overgegaan, zoodat men 1) 1 Veldkanon met schild ^eide 1 zonder 2 bergkanonnen zonder schilden. beide zonder remmen eu aszitplaatsen. (Red.)

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 338