21 dat alleen draagpaarden zouden gebezigd worden; eerst een paar dagen voor het vertrek op expeditie is besloten ook grobaks mee te nemen. In verband met een en ander waren alletreinpaar- den ter beschikking der compagniescommandanten om draag- oefeningen te houden en werden geen paarden afgestaan voor transportdiensten, waarvoor hoofdzakelijk grobaks werden ge bezigd. 3e. de overhaasting, waarmede de grobaks in gebruik gesteld moesten worden, zoodat de gelegenheid ontbrak om ze tijdig van de „Bromo" te lossen en om met de paarden eene zij 't ook korte oefening te houden in het trekken. Betreffende de diensten bewezen door de treinpaarden voor het dragen van vivres als anderszins, medegevoerd door uit rukkende colonnes of opgevoerd van het eene bivak naar het andere, kan getuigd worden, dat steeds zooveel mogelijk aan alle aanvragen om deze transportmiddelen is voldaan. Uit de bijgevoegde bijlage A. mogen de door den Trein geleverde transportkrachten blijken. Hoewel het weinige inlandsch kader, dat bij den Trein was inge deeld, geen reden tot klachten heeft gegeven, integendeel zooveel mogelijk zijn best heeft gedaan, is toch duidelijk gebleken, dat voor den Trein slechts Europeesch kader te gebruiken is en dit zoowel met het oog op het dikwijls zelfstandig uitrukken van trein- afdeelingen onder een gegradueerde als met betrekking tot het overwinnen van terreinhindernissen. Bij dit laatste was het voor gaan van het kader het voorbeeld voor de treinsoldaten om alle krachten in te spannen. Ook de meerdere physieke kracht van het Europeesch kader was bij dergelijke moeilijkheden onontbeerlijk. Aan de meeste belangrijke tochten in Boni, Wadjo, Soppeng en Gowa is door den Trein of door Treinafdeelingen deelgenomen en zulks steeds tot tevredenheid en waardeering der colonne commandanten. Omtrent de marschvaardigheid van den Trein zijn nimmer klachten vernomen, integendeel, deze is bij de ver schillende tochten, zelfs door zeer zwaar terrein, zoo groot ge bleken, dat de treinafdeelingen de colonnes, waarbij zij ingedeeld

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 33