21 Nu is de Traagis met dit gesehut in Indië een proef genomen een vraag, die ik zelf terstond kan beantwoorden. Zoover mijn inlichtingen strekken is dit niet het geval. Is gebleken, dat het gesehut zal voldoen Neen, wij weten van dat 7^ e. M. geschut in Indië niets. Wij weten alleen, dat hier millioen zal worden aangevraagd zonder gegevens. Nu heb ik gevraagd in het Yoorloopig Verslag: Geef ons het rapport; laat zien, dat het geschut goed is. De Minister antwoordt daarop. „De rapporten over de vergelijkende beproeving van het uitgezonden geschut kunnen op dit oogenblik niet worden gemist; bovendien zou de overlegging daarvan naar de meening van den ondergeteekende geen doel treifen, omdat die rapporten alleen van waarde zijn te achten voor hen die geheel op de hoogte zijn van het in Indië beproefde materieel". Dus voor hen die niet op de hoogte zijn, hebben de rapporten geen waarde. Wij die de gelden zullen toestaan, worden van die zaak geheel onkundig gelaten. Het eenige dat de Minister gedaan heeft is een staatje overleggen, waarop voorkomen enkele ballistische gegevens. Op grond van die gegevens kan ik alleen een voorloopige conclusie trekken, en die conclusie is niet gunstig. Wij hebben ons te herinneren wat gebeurd is met het voteeren van gelden voor het snelvuurgeschut hier te lande. Toen is één der redenen dezerzijds tot tegenstemmen geweest, dat de overgelegde rapporten niet volledig waren. Thans zijn niet alleen de rapporten onvolledig, maar wij hebben om trent de vergelijkende proeven in het geheel geen gegevens. Hebben er vergelijkende proeven plaatsgehad? Het is mogelijk, maar ik acht het niet zeer waarschijnlijk. Is er vergelijking geweest met levering van andere fabrieken De commissie in Nederland heeft uit gemaakt dat het Krupp'sche geschut het beste was. Op grond waarvan Wij weten het niet. Heeft in Indië een vergelijking plaatsgehad In geen enkel opzicht. Indië heeft alleen gehad eenige Krupp'sche batterijen van het stelsel dat thans niet in aanmerking komt, nl. geschut van 7 c.M., met dikwijls afwijkende onderdeelen. Nu moeten wij ons beroepen op de ondervinding, opgedaan met het materieel van 7-J c. M. in Nederland. Natuurlijk, het geschut van Krupp is uitstekend, daarover is iedereen het eens, wel te verstaan, de vuurmond, de loop waardoor geschoten wordt is uitstekend in orde, maar ten aanzien van de affuitage bestaat lang niet die zelfde overtuiging. Integendeel, er zijn voldoende aanwijzingen, dat

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 341