22 de klachten betreffende de affuitage van dat geschut lang niet ongegrond zijn. Meerdere gegevens staan mij in dit opzicht ten dienste. Er zijn onderdeelen geleverd door Krupp, welke niet aan billijke eischen voldoen, de naafbussen bij voorbeeld. Ik behoef dat niet alleen te zeggen ten aanzien van bet materieel in Nederland. De Minister zal wel weten dat nog niet zoo lang geleden de firma Krupp een partij buizen naar Indië gezonden heeft, welke geheel onbruikbaar bleek, en dat men toen, om de zaak niet aan de groote klok te hangen, die buizen beeft terug gezonden en dat er verder geen haan naar gekraaid beeft. Op dat oogenblik echter was de artillerie in Indië zonder buizen en waren daar dus de projectielen onbruikbaar. Dat is ook een van de redenen welke ons er toe leiden moeten omtrent dergelijke aangelegenheden van materieel-keuze behoorlijke gegevens te eischen alvorens te beslissen. Naar aanleiding nu van het staatje, dat de Minister verstrekt heeft, kan ik, gelijk gezegd, slechts een voorloopige conclusie trekken. Waar het Hollandsche materieel, dat van hetzelfde kaliber is, n.l. 7,5 c. M., en van dezelfde lengte, nl. 30 kalibers, naar mijn meening te zwak is wat betreft de affuitage, daar blijkt nu, dat het Indisch geschut, dat zal worden ingevoerd, een nog beduidend zwakker affuitage bezit. De vuurmond is dezelfde, doch het afgelegde stuk heeft in Indië een gewicht van 950 K. G. en het geschut voor Holland weegt 990 K. G. Op gelegd in Indië 1500 K. G., in Holland 1767 K. G. Nu kan men wel zeggen, dat dit kan worden opgewogen, wanneer men in Indië heeft een lichtere lading, een lichter projectiel en een mindere aanvangssnelheid, maar die zijn precies dezelfde. Er kan dus bedenking zijn, en nu vraag ik: waarom heeft de Minister die bezwaren niet ontzenuwd, ons die rapporten onthouden en ons niets anders verstrekt dan een paar gegevens, waaruit slechts enkelen die van ons ballistiek afweten, iets kunnen afleiden, maar waaromtrent alle anderen in vol slagen onzekerheid moeten verkeeren. Nu wil ik gaarne aannemen, dat, niettegenstaande die bezwaren, het geschut schoon onbeproefd uitstekend kan zijn. Het is heel goed mogelijk, dat de firma Krupp geschut zal uitsturen, dat zal blijken aan hooge eischen te voldoen. Maar er is nog iets anders aan deze zaak vast. Wanneer dat geschut al aan die hooge eischen voldoet, dan nog moet de Kamer zich afvragenwat moeten wij er voor betalen Te dien opzichte heeft de Minister het ons absoluut onmogelijk gemaakt een oordeel te vellen, daar hij ons alle gegevens heeft onthouden, wat de prijzen betreft. De Minister geeft niet op hoe sterk de batterij is. Ik zou haast geneigd zijn te zeggenhet is belachelijk. Er wordt een half

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 342