23 millioen gevraagd voor twee snelvmirbattenjen, ziet daar alles maar of het batterijen zijn van 4, 6 of 8 stukken, weten wij niet. Ik vraag verder, hoeveel munitie is er bij, hoeveel caissons Ook dat verschilt zeer veel het kunnen 6 of 9 caissons zijn. En hoeveel munitie is er onder begrepen? Is er gerekend op extra caissons van de afdeeling De Minister laat ons geheel in het duister; met het groote woordhet Departement vindt overlegging van die rapporten niet noodig, worden wij hier in de luren gelegd. De Voorzitter: Mag ik den geachten afgevaardigde verzoeken, zich eenigszins in zijn uitdrukkingen te matigen? De heer Thomson: U heeft volkomen gelijk, Mijnheer de Voorzitter! Verder zou ik willen vragen: is bij de aanvraag ook gerekend op de invoering van berggeschut, of is het alleen de bedoeling veldgeschut te laten uitkomen Dit zijn eDkele gegevens, waaromtrent ik den Minister vraag, of hij ze op het oogenblik kan verstrekken. Dan zal ik, wat den prijs betreft, zien of het mogelijk zal zijn om een vergelijk te treffen, en zal ik naar aanleiding daarvan een beslissing van de Kamer uitlokken. Is het echter niet mogelijk, dat de Minister ons thans deze gegevens verstrekt, dan zou ik hem ernstig willen vragenneem dezen post thans van de be grooting af en bied ons een suppletoire begrooting aan, waardoor gij de Kamer in de gelegenheid kunt stellen met kennis van zaken te oordeelen. Dan geef ik den Minister gaarne de verzekering, dat, wanneer op grond van de dan over te leggen stukken blijkt, dat wij hier te doen hebben met een superieur geschut en dat het daarvoor aangevraagde bedrag niet te hoog is, in verband met hetgeen andere goede firma's er voor leveren kunnen, ik mijn stem aan een verwapening van de Indische artillerie niet zal onthouden. De heer ter Laan Ik kan mij op verschillende punten bij den heer Thomson aansluiten, doch hoezeer ik mij beijver om de discussies niet te rekken, er blijven enkele zaken over, welke ik, zij het ook kort, in het licht moet stellen. Een andere quaestie, waarop ook ik de aandacht vestig, is het geval door den heer Thomson hier aan de orde gesteld, de leverantie van geschut ten bedrage van f 470.000 voor 1909. In 1901, zoo heb ik met verbazing in de Memorie van Antwoord ge lezen, is dat geschut beproefd en nu zal tot de aanschaffing worden overgegaan. Dan zijn toch inderdaad de leden die op het oogenblik in de Kamer zitten, daar niet voor verantwoordelijk, zeker niet, wanneer

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 343