25 zal dan ook den wensch van dien geachten afgevaardigde in dat opzicht maar buiten beschouwing laten. Zeer luid heeft geklonken het bezwaar van den geachten afgevaar digde uit Leeuwarden, dat geld wordt aangevraagd voor het aanschaffen van geschut, dat met in Indië beproefd is. Ik kan mij begrijpen, dat een dergelijk woord, door dien geachten afgevaardigde gesproken, indruk maakt, en daarom moet ik er de aandacht op vestigen, dat hij, naar de letter gesproken, gelijk heeft. Ik heb het zelf in de Memorie van Ant woord gezegd. Er is geschut van 7 c.M. beproefd en doordat men ge slaagd is in het krijgen van betere bespanningen en dus een grooter voertuiggewicht kan worden toegelaten, wenscht men geschut van 7| c M. Maar daarmede houdt dan ook de juistheid van de mededeeling van den geachten afgevaardigde op. Overigens is er geen verschil tusschen het systeem van het geschut dat gevraagd wordt en het geschut dat be proefd is. Het beproefde geschut was ook geschut met terugloopaffuit volgens het stelsel Krupp, het stelsel, dat hier te lande is aangenomen, het stelsel, dat in Indië is beproefd, het stelsel, dat door de Indische artillerie wordt gewenscht. Nu zegt de geachte afgevaardigde, dat ik de Kamer geheel onkundig laat omtrent dat geschut. Hat is niet waar. De gegevens die ik ter griffie heb nedergelegd en die de geachte afgevaardigde geringschattend een lijst van eenige ballistische opgaven heeft genoemd, zjjn juist die gegevens, waarop het voor de beoordeeling van de waarde van het ge schut aankomt. Indien ik had kunnen vermoeden, dat de Kamer niet één enkel lid speciaal van de details van het geschut en van de proeven kennis had willen nemen, zou ik, ofschoon het op dat oogenblik zeer lastig was, het rapport ter griffie hebben nedergelegd, maar het kwam mij minder noodig voor, omdat hetgeen hier aangevraagd wordt toch in realiteit niets anders is dan hetgeen in Nederland is ingevoerd. Nu heeft men mij daarvan min of meer een verwijt gemaakt. Ik zou toch weieens willen vragen, waar dat geschut-systeem bij de marine en bij het leger hier te lande is ingevoerd, welk figuur ik zou gemaakt hebben, indien ik gezegd had: „ik, Minister van Koloniën, weet het veel beter, de vergelijkende proeven die hier genomen zijn, deugen niet, de ervaring van de marine deugt niet en nu zal ik eens een ander stelsel aannemen en komen met een fabrikant, van wien niet kan gezegd wor den wat van Krupp gezegd wordt, dat uit Indië nog nooit en reeds lang is hij onze leverancier geweest een klacht over het door hem geleverde materieel is vernomen." De heer Thomson zegt: de buizen. De slechte qualiteit van de buizen moet niet geweten worden aan Krupp, maar aan het aluminium, welk

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 345