26 metaal door Indië verlangd werd, ofschoon Krupp het ontried. Krupp is toen zoo welwillend geweest die minder bruikbaar geworden buizen zonder kosten terug te nemen. Moet Krupp daarvan een verwijt worden gemaakt? Dat kan toch niet, Mijnheer de Voorzitter! Ik heb tot aanbeveling van mijn voorstel niets meer te zeggen. De firma Krupp heeft een goeden klank. Ik geloof niet dat een van de geachte afgevaardigden zal durven zeggen, dat het Kruppsche materieel ons ooit teleurgesteld heeft. Het stelsel-Krupp is geen stelsel dat door anderen in Duitschland mag worden gemaakt, daar Krupp een patent heeft op alle details van zijn systeem. Wil men het stelsel-Krupp, dan moet men ook bij Krupp bestellen. Dat stelsel is na ernstige vergelijkende proeven met volle bewustheid gekozen en ik kan mijn aandrang niet beter moti- veeren dan te zeggen, dat dit hetzelfde is als wat wij hier en bij de marine gebruiken en waarmede de vestingartillerie in Indië is uitgerust. Wil nu de geachte afgevaardigde ingelicht worden omtrent den prijs, ik heb dien opzettelijk niet opgegeven; ik wil die wel geven, maar niet in openbare vergadering, omdat men dan precies kan berekene n hoeveel stukken wij hebben willen en hoeveel projectielen er in voorraad zijn- Indien de Kamer geen vertrouwen kan stellen in de voorstellen van de Kegeering, ben ik bereid in besloten vergadering die inlichtingen te geven. Ik kan echter de verzekering geven, dat de prijs, in aanmerking genomen die welke voor dergelijk oorlogstuig wordt betaald, billijk is. De geachte afgevaardigde heeft gevraagd, of het alleen de bedoeling is veldgeschut aan te schaffen of ook berggeschut. Ook berggeschut, Mijnheer de Voor zitter. Ik zou over dat geschut nog veel kunnen zeggen, maar ik meen, dat ik handel in den geest der Vergadering als ik niet op allerlei détails inga die het wezen van de zaak niet raken. De heer Thomson: Mijnheer de Voorzitter! Ten slotte een woord nog over het geschut. De Minister zegt, dat naar de letter genomen het geschut niet in Indië is beproefd. Ik begrijp niet wat de Minister daarmede bedoelt. Een kanon van 7 c. M. is een heel ander kanon dan een van 7-J- c. M., dat weet de Minister ook wel. Deze kanons mogen er uitwendig eender uitzien, maai' zij gelijken evenveel op elkander als twee broeders die een paar jaar in leeftijd verschillen. Niemand zal toch beweren dat dit de zelfde personen zijn. De Minister verwijst naar de marine. Wij weten allen dat èn voor Koloniën en voor Marine voor Nederland zijn we wijzer geworden de firma Krupp nog steeds het schibbolet is. Ik heb er echter op gewezen dat het gekozen geschut niet hetzelfde

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 346