27 is als in Nederland; de affuiten zijn nog lichter. Men had te dien op zichte proeven moeten nemen in Indië, proeven met dit 7| c.M. geschut. De tekortkomingen in Holland hadden daarbij een aansporing kunnen zijn tot nauwlettende beproeving. Intusschen, niets van dat al. En daarbij een nog beduidend lichtere affuit. Ik voor mij sta geen 2 millioen toe voor geschut, wanneer ik niet overtuigd ben dat het geschut goed is. Nu heeft de Minister hier iets in debat gebracht dat ik onbegrijpelijk vind. De Minister zegtik heb de prijsopgaven en wat men er voor krijgt opzettelijk geheim gehouden. Maar dan had de Minister een comité-generaal moeten aanvragen. De Minister zal toch begrijpen, dat het voor de Kamer onmogelijk is een bedrag van 2 millioen te voteeren als men niet weet wat men er voor krijgt, wanneer wij geen maatstaf van vergelijking hebben. Denkt de Minister dan, dat, wanneer hij hier met een voorstel komt, wij dit hier niet nagaan en er voor stemmen alleen omdat het voorstel van de Regeering komt Maar ook ten onrechte heeft de Minister zich op het geheim beroepen, de reglementen toch van alle landen zijn voor iedereen verkrijgbaar. Men kan precies weten hoe de organisatie is van elke batterij, hoeveel projectielen er in de caissons zitten enz. Denkt de Minister dat hij ons daarmede tevreden kan stellen Dan zal ik echter uitgaan van de onderstelling, dat de geheime samenstelling van de batterijen in Indië gelijk is aan de niet geheime samenstelling van de batterijen in Holland van 7J c.M. Nu is er een fabriek in Duitschland, de Rheinische Metal 1-waarenfabrik in Dusseldorf, die een vergelijking met de fabriek van Krupp glansrijk kan doorstaan. Waarom zeg ik dit? Omdat de Minister zegt: Wij koopen ook het stelsel van Krupp, dat moeten wij medebetalen. Is de Minister dan geheel onbekend met het proces dat hangende is tusschen de firma Krupp en de Rheinische fabriek? Weet de Minister niet dat de firma Krupp overgenomen, gekopieerd heeft de modellen van de Rheinische fabriek? Ik meen, dat het niet is tegen te spreken, dat uit een artilleristisch oogpunt op dit oogenblik de Rheinische fabriek veel hooger staat dan de fabriek van Krupp. De Minister schudt het hoofd. Dat is voor mij al een bewijs, dat wij verkeerd zouden doen wanneer wij nu dezen post gingen voteeren. Daaruit blijkt het onvol doende der zoogenaamde vergelijkende beproevingen. De Minister weet ook niet hoe het staat met de aanschaffing van berg- geschut in Duitsch Zuid-West Afrika, weet blijkbaar niet dat het Ehr- hardtsche berggeschut op het oogenblik aldaar in beproeving is. Ook

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 347