30 daad ook andere firma's zijn, welke degelijk en goed materieel kunnen leveren tegen lagere prijzen. On echter te bewijzen, dat de toestand sedert 1901 wel veranderd is, wijs ik op een staatje, dat ik vond in Engineering van 23 October j. 1.» waarin een overzicht wordt gegeven van het verschillend veldgeschut bij de Europeesche Mogendheden aangenomen. Daarin lees ik o. a dat in Bulgarije in 1904 is aangenomen het stelsel- Schneider na vergelijking met Krupp; in Portugal in 1904 eveneens; zoo ook in Spanje, in 1905, na vergelijking met Krupp, St. Chamond en Vickers. In Servië werd in 1906 het stelsel-Schneider ingevoerd na ver gelijking met Krupp, Ehrhardt en Skoda; in Griekenland in 1907 het stelsel-Schneider, na vergelijking met Kupp, Ehrhardt en Armstrong. Hieruit blijkt, dat na 1901 hij verschillende Mogendheden een geheel ander systeem gekozen is, en dat na ernstige vergelijkende proeven, dan dat van Krupp. Onder deze omstandigheden zou ik den Minister wel willen verzoeken of hij niet zou kunnen voldoen aan de vraag van den heer Thomson om dezen post voorloopig van de begrooting af te nemen en bij sup- pletoire begrooting daarmede terug te komen. Dan kan de zaak in alle kalmte en na kennisneming van de noodige bescheiden worden besproken, en zal daarover misschien een juister votum kunnen vallen dan nu het geval zou zijn ten aanzien van het amende ment van den heer Thomson. De heer Idenburg, Minister van Koloniën Mijnheer de Voorzitter! Het is niet noodig, dat ik op hetgeen nog in het midden gebracht is, veel antwoord. Ik kom thans tot het geschut. Met zekeren ophef is beweerd, dat dat geschut van 7-|- c.M. niet beproefd zou zijn. Ik heb dat zelf gezegd; het is volkomen juist. Maar moet daar nu waarlijk een zóó krachtig argument van gemaakt worden om mijn aan vraag te bestrijden? Het is geen onbekende zaak, waarom het hier gaat; het is een stelsel, dat in Nederland, zoowel bij de landmacht als bij de marine, is beproefd; het wordt door Indië begeerd, evenals het door de marine begeerd is. En nu gaan wij dat geschut bij Krupp niet koopen als men permitteere mij de vergeljjking als erwten bij een kruidenier; neen, Mijnheer de Voorzitter! Het is een stelsel, dat uitstekend heeft voldaan, ook in andere landen. En elk stuk wordt bij de levering door een deskundige commissie gekeurd, op de eischen die door bet legerbestuur zijn gesteld. Als het waar is, dat er met sommige onderdeelen bij het Nederlandsche leger minder gunstige ervaringen zijn opgedaan, dan zullen de technici die dat geschut te keuren hebben en ook reeds de technici die het te

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 350