31 bestellen hebben, met die ervaringen rekening houden. Daarin kan niet een ernstig bezwaar tegen de bewilliging van deze fondsen gelegen zijn. Ernstiger lijkt de bedenking die door den geachten afgevaardigde uit Rotterdam is in het midden gebracht. Die geachte afgevaardigde heeft gezegd, dat Bulgarije, Portugal, Servië en Griekenland een ander stelsel hebben gekozen, niet het stelsel dat door den heer Thomson is aan bevolen, maar het stelsel-Schneider, dat in Frankrijk is aangenomen. Daarmede gebeuren daar te lande en ook in Spanje nog al eens ongelukken. Schroefsluiting wil ik niet voor de artillerie hebben, en als de andere landen, die de geachte afgevaardigde heeft genoemd, het stelsel van Schneider hebben aanvaard, rijst voor mij de vraag, of die landen in die keuze geheel vrij zijn geweest. Kan het niet zijn, dat bij de bekende protectiezucbt welke het Fransche beleid kenmerkt, bij voorbeeld lee ningen van die landen in Frankrijk geplaatst waren, en daardoor een zachte drang op die Mogendheden kon worden uitgeoefend? Ik weet het niet, maar acht het niet onmogelijk. De geachte afgevaardigde heeft Bulgarije genoemd, maar dat land heeft ook Krupp-geschut. Verder zijn ook genoemd Portugal, Servië en Griekenland. Ik wil doen opmerken, dat Duitschland zijn geschut niet te Düssol- dorff, maar te Essen bestelt. En Duitschland zal werkelijk de slagvaar digheid van zijn leger wel in het oog houden. Bulgarije, Italië, Zweden, Denemarken, Rumenië, België, Brazilië, Turkije, Guatemala en Zwitserland zijn de laatste jaren bij Krupp te rechtgekomen. Men heeft gezegd, dat het tot zekere hoogte een monopolie is. Ja, maar niet een monopolie dat wij verleenen, doch de Duitsche wetgever. Het is een patent. Wij kunnen geen Krupp geschut bij Ehrhardt of bij Schneider koopen. De geachte afgevaardigde heeft gevraagd, of ik niets weet van het proces, dat tusschen Krupp eu Ehrhardt is gevoerd geworden. Ja, Mijn heer de Voorzitter, ik weet, dat Krupp dat proces in hoogste instantie gewonnen heeft. Het stelsel-Krupp is goed. Het is na lange beproeving door Neder land gekozen; de Nederlandsche marine heeft het ook aanvaard en het wordt door Indië gewenscht. Nu heeft men mij lastig gevallen omdat ik den prijs niet heb mede gedeeld. De geachte afgevaardigde uit Leeuwarden vat dit echter al te eenvoudig op. Hij vergeet, dat het hier niet geldt de formatie van de batterijen. Zoo naïef ben ik niet, om te denken, dat wij die voor het buitenland zouden kunnen verbergen. De formatie van een batterij

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 351