32 en het aantal projectielen in een caisson kunnen wij niet verbergen. Maar ik kan toch wel verlangen, dat het buitenland niet precies weet hoeveel projectielen en uitrusting wij in voorraad hebben in Indië. Dat klemt voor Indië nog gansch anders dan voor Holland. Wij moeten daar een voorraad hebben die berekend is op alle eventualiteiten en daarom zeggen de cijfers, die de geachte afgevaardigde uit onvolledige gegevens samenstelt, in mijn oogen niets. Indien de Kamer inderdaad meent, dat het Indische Gouvernement ongehoorde prijzen, niet te verantwoorden prijzen aan Krupp zou betalen, laat de Kamer dat dan doen blijkendan zal ik in een gesloten zitting daaromtrent mededeeling doen. Er valt niets te verbergen, maar ik publiceer dat niet in een openbare vergadering. De raad mij door de geachte afgevaardigden gegeven, kan ik niet opvolgen. Dien van den geachten afgevaardigde uit Hoogezand niet, omdat ik meen dat de financieele toestand van Indië zich voor het jaar 1909 volstrekt niet ongunstiger laat aanzien dan voor het loopende jaar of voor de volgende jaren. Het jaar 1909 dreigt volstrekt niet te be- hooren tot de ongunstige jaren. Bij de algemeene beschouwingen heb ben alle sprekers er zoo over gesproken; toen stonden die 5 ton al reeds op de begrooting; desniettegenstaande verklaarde men dat de toestand bevredigend was. Ik kan daarin dus geen motief vinden om dezen post terug te nemen en ik zie ook niet in wat er voor heil kan gelegen zijn in den raad van de heeren Thomson en Verhey om den post nu van de begrooting af te nemen en hem daarna bij suppletoire begroo ting weder op te brengen. De heer Thomson zegt: dan hebben wij meer gegevens. Neen, Mijnheer de Voorzitter, de gegevens, die ik op de griffie heb nedergelegd, zijn ter beoordeeling van de waarde van het geschut geheel voldoende. Niet van den prijs, zegt de geachte afge vaardigde. Laat ons in deze zaak toch rationeel denken. Niemand hier in de Kamer kan die technische quaestie in détails beoordeelen. Dat is m.i. ook niet de roeping van de Kamer. Ik kan ook geen eigen oordeel vellen over die technische détails; ik moet ook afgaan op wat de technici zeggen. Maar wanneer de Kamer den prijs wenschte te weten, ik zeg nog eens, dan wil ik dien wel mededeelen. Maar ik zie niet in dat de Kamer zich te dien opzichte heeft uitgesproken. De heer Thomson zegt: ik wel. Maar omdat hij het inziet behoef ik het nog niet in te zien. De Kamer zal van haar meening moeten doen blijken. Daarvoor is een weg, dien de geachte afgevaardigde wel weet. De beraadslaging wordt gesloten. De verdere beraadslaging wordt verdaagd.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 352