33 24ste Vergadering, ]6 November 1908. Tegenwoordig, met den Voor zitter, 76 leden. Beraadslaging over onderafd. 65, luidende: „Materieel, f 3.518.000". waarop door den heer Thomson een amendement is voorgesteld, strek kende om de onderafdeeling te verminderen met f 470.000. De heer Thomson ontvangt het woord tot toelichting van het amen dement en zegt: Mijnheer de Voorzitter, het gaat er om het ongerecht vaardigde Krupp-monopolie waarvan de Minister het bestaan heeft toegegevenom de beweerde superioriteit van het stelsel aan te tasten. Het gaat om een aanzienlijk bedrag, dat op blind vertrouwen aan die firma zal worden toegeworpen, zonder dat gegevens ter vergelij king aanwezig zijn. Ik zal achtereenvolgens zoo beknopt mogelijk een drietal stellingen toelichten. In de eerste plaatsHet aangevraagde geschut is niet ver gelijkend beproefd, ja in het geheel niet beproefd. In de tweede plaats: Het is niet hetzelfde, waarvoor tot beproeving in 1901 in een vroegere Kamer, die sedert tweemaal is vernieuwd, geld werd toegestaan. In de derde plaats: Het gemis van gegevens wordt niet opgewogen door den naam van Krupp. Immers, de eenzijdige lof van den Minister van Koloniën is tegen een ernstige critiek niet bestand. Wat het eerste en het tweede punt betreft, kan ik zeer kort zijn, omdat die punten reeds door den Minister, ten deele althans, zijn toe gegeven. Van berggeschut is bij het aanvragen van geld voor de beproeving in het geheel geen quaestie geweest. Verder is geld toegestaan voor de beproeving van een 7 cM. veerspooraffuit. Eerst later is een kanon met terugloopaffuit uitgezonden. Het kaliber is 7J cM. geworden in plaats van 7 cM.; geen andere firma heeft kunnen concurreeren. Nu heeft de Minister zich vooral van die kaliber-quaestie heel gemak kelijk afgemaakt. Dat kan men ook doen als men het woord voert in een vergadering, die als deze is samengesteld. Maar ik kan er op wijzen dat bijv. alleen de firma Krupp vuurmonden vervaardigt met kaliber van 70, 73, 75 en 76, 2 m.M. Men kan zonder deskundige te zijn begrijpen, dat die verschillende kalibers moeten voeren tot afwijkende eigenschappen, immers daaraan ontleenen zij hun recht van bestaan. Wij weten daaren boven, dat toen in 1901 quaestie was van uitzending en beproeving van

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 353