34 - geschut, de firma Krupp nog niet in staat was dat terugloopgeschut, zooals het in den Duitschen Rijksdag genoemd is, „einwandfrei" te ver vaardigen. „Noch in 1901 hat die firma Krupp es für unmöglich erklart, solche Gesehiitze einwandfrei herzustellen. Bis in 1900 und 1901 hiuein hat sie das System des hydraulichen Rohrrücklaufs lebhaft bekampft". Dat is uitgesproken in den Duitschen Rijksdag den 27sten Maart 1905 door den afgevaardigde Eickhoff toen de quaestie van de „Mouopolstel- lung" van de firma Krupp ook daar ter sprake is gekomen. Die firma heeft toen nog met alle middelen bestreden het systeem, dat op het oogenblik zal worden aaDvaard. Op grond waarvan Daaromtrent zijn de opinies verdeeld. Ook Zwitserland heeft een oogenblik gestaan op het punt om geschut in te voeren, dat onvoldoende beproefd was. Dat was het geschut, waarvoor Krupp ijverde en waarvoor wij in 1901 gelden toestonden met een veerspoor en toen heeft gelukkig de Bondsraad dien post afgestemd en eerst daarna is er een nieuwe commissie benoemd en is men gelromen tot een geheel ander stelsel. Ook daar was de zaak niet voldoende voorbereid. Toen is er in de pers naar aanleiding daarvan in Zwitserland en Duitschland een polemiek gevoerd, en daarin werd gezegd, dat het niet waar was, dat Krupp niet een zoodanig geschut kon leveren, hetwelk reeds door andere firma's gedurende geruimen tijd geleverd werd, o. a'. door de firma's Creusot en Ehrhardt, maar dat Krupp dit niet wilde leveren, omdat dan andere landen een geschut zouden hebben, superieur boven dat van Duitschland; uit patriottisme alzoo was de firma Krupp achterlijk gebleven. Men kan het lezen in de Züricher Post en in de Hamburger Naclirichten van 19 Januari 1904. Dit is tegengesproken, maar een feit is, dat men ook hier in deze Kamer bij het toestaan van gelden voor een beproeving de bedoeling had kanonnen uit te zenden, die toen reeds zeer achterlijk warendank zij ons hangen aan de bevoorrechte firma. Gelukkig is op die dwaling althans teruggekomen, nadat Krupp aan de firma Ehrhardt had ontleend het maken van kanonnen met terugloopaffuit. De Minister heeft wel gezegd, dat Krupp het proces tegen Ehrhardt heeft gewonnen, maar dat geschiedde niet om het beginsel, doch betrof slechts een kleine vormaf wijking. Ehrhardt had een U-vormige wieg, en Krupp maakte deze gesloten. Daarom kon zij het proces in hoogste instantie winnen, al was ook het beginsel gecopieerd. Ten opzichte van het berggeschut is het nog ernstiger. Te dien op zichte toch hebben wij in het geheel geen proeven gehad hier in Nederland; daarvan was in 1901 zoover ik weet heel geen sprake; en wat nn de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 354