35 constructie van berggeschut betreft, vestig ik er üe aandacht op, dat op dit gebied de firma Krupp geen naam heeft van beteekenis. In een artikel van Kühn over berggeschut in de Mittheilungen über Gegenstande des Artillerie uud Geniewesens 1907, bladz. 164 worden als specimina der „neuesten Konstruction von Gebirgsgeschützen" aangegeven de c.M. van de „Skodawerke" te Pilsen en het systeem Ehrhardt te Dusseldorf. Dit betreffende de beide eerste punten, die ik ter sprake wilde brengen. Het belangrijkste punt is evenwel de vraag, of wij nu ook zonder gegevens het geschut zullen kunnen aanschaffen, eenvoudig omdat het van Krupp is. De Minister heeft gezegd: Nederland neemt het geschut ook, de marine heeft het gedaan, dus kan ik niet alleen zeggen: ik weet het beter. Ja wanneer wij op die manier te werk gaan, dan kan marine zich weer met evenveel recht beroepen op dezen Minister van Koloniën. Ik wensch te vragen: is inderdaad die lof van de firma Krupp ge rechtvaardigd Om dat aan te toonen heeft de Minister gezegdhet Kruppgeschut is ingevoerd in Bulgarije, in Italië, in Zweden, in Dene marken, in Rumenië, in België, in Turkije, Guatamala en in Zwitserland. En de Minister zeide niet alleen dat het in die landen is ingevoerd, maar ook dat ze in de laatste jaren bij Krupp terecht zijn gekomen, en bovendien voegde bij er bij: het is waar, er zijn andere landen, dieniet bij Krupp zijn, maar daar hebben andere, politieke overwegingen toe geleid. Verder deelde hij nog mede, dat ook Duitschland niet terecht kon bij andere firma's, Ehrhardt b. v., maar uitsluitend bij Krupp. Over deze beweringen van den Minister moet ik enkele opmerkingen maken, omdat ze in hoofdzaak een onjuiste voorstelling van de zaak geven. Wat Duitschland betreft, dat was in het bezit van een ouderwetsch systeem dat van 1896 en heeft dat systeem laten veranderen; bij die verandering tot meer moderne vuurmonden heeft zoowel de firma Ehrhardt als de firma Krupp een opdracht gekregen. In de tweede plaats wijs ik er op, dat het berggeschut, dat op het oogenblik in beproeving is in Duitsch Zuidwest-Afrika, is van de firma Ehrhardt. De Minister zegten van de firma Krupp. De zaak is, dat er op het oogenblik twee bergbatterijen van Krupp zijn en dat er beproefd wordt een batterij van de firma Ehrhardt. Juist in verband met deze interruptie zal ik in dezelfde lijn nog enkele opmerkingen maken. Bij de bespreking van het Creusotgeschut werd gezegd, dat er in Frankrijk zooveel ongelukken voorkomen, die geweten werden aan dat geschut. Ik wijs er evenwel op, dat, waar die ongelukken geconstateerd zijn gebleken is, o. a. naar aanleiding van het bekende ongeluk op la

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 355