38 28 en 29 Juni, waarin geresumeerd wordt de opinie van een van de Italiaansche officieren, die lid was van de zoogenaamde commissie van proefneming Daar staat dit in „Le canon Schneider est trop lourd, trop pen mobile, mais il est plus robuste, plus rustique que ses deux concurrents, plus régulier aussi comme rendement au tir. II avait la préférence secrète de tous les Membres de la Commission, malgré son manque de mobilité, auquel il eut été pé- nible de remédier". Hoe kwam het dat dit stuk zwaarder was? Heel eenvoudig in hoofd zaak hierdoor, omdat dat kanon otfer zes patronen meer beschikte in zijn voorwagen dan bet geval was bij het kanon van Krupp. En nu zegt hij verder „Mais entre Krupp et Schneider, le choix était délicat pour nous, qu'un traité d'amitié lie a l'Allemagne. Les considérations politiques, la triplice, ont done jeté dans la balance des facteurs qui nous ont rendus un peu malgré nous clients de l'Allemagne." Dit is inderdaad de opvatting in Italië geweest. En wanneer men het gepubliceerde verslag leest, dan zal men zien dat men, niettegenstaande eigen overtuiging, er toe gekomen is om de bestelling bij Krupp niet ongedaan te maken, hetgeen inderdaad heel moeilijk zou geweest zijn. Toen het contract in de Kamer kwam is er geen discussie meer gevoerd van aanbelang, en dat laat zich uit een politiek oogpunt nu verder best verklaren. Daarop is gekomen de firma Krupp en die heeft getracht uit de zaak voordeel te behalen. Zij zeide, ziet eens ook in Italië heeft men ons geschut geprefereerd boven dat van Schneider na proefnemingen. Wat is daarop het antwoord geweest van het Italiaansche Gouvernement? Elle vient de recevoir du Gouvernement italien la plus cruelle des réponses; les généraux Mangisfalli et Kogier viennent d'être destitués de leurs fonctions pour avoir fait adopter le canon Krupp, sans experien ces probantes, et avoir accepté de signer avec la maison Krupp un con tract onéreux pour l'Italie". Dat is inderdaad de toestand in Italië, en ik wil er nog bijvoegen, dat dit onéreuse contract er mede toe geleid heeft, dat de Minister van Oorlog te voren is afgetreden. Gaat het nu aan, dat hier door den Minister wordt gezegd, dat andere Kijken die zich met behulp van Schneider omwapenden, dit gedaan heb ben omdat zij onvrij zouden zijn geweest? Wanneer men over die zaak meer wil weten, dan leze men de Temps van 31 Juli 1908, dus van dit jaar, waarin, naar het mij, op grond van de reeds medegedeelde

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 358