39 inlichtingen, voorkomt, dat een objectief verslag over deze zaak is op genomen. Turkije behoort ook tot die landen waar de firma Krupp geschut heeft geleverd zonder eenige vergelijkende beproeving. Of daarbij ook poli tiek in het spel is geweest, daaromtrent behoeft men evenmin in twijfel te verkeeren. Immers bij de interpellatie in den Duitschen Reichstag door den heer Eickhoff werd gezegd, dat de Duitsche Botschafter in Constantinopel de levering van het geschut door de firma Krupp heeft bewerkt. En nu had de interpellatie daaraan juist haar ontstaan te danken, dat de interpellant beweerde, dat er een eenzijdige voorliefde zou bestaan hebben voor de firma Krupp en dat de firma Ehrhardt niet mede had kunnen concurreeren. Blijkens het verslag van den Duitschen Reichstag heeft Turkije zich dus wel degelijk op grond van politieke overwegingen het geschut van Krupp aangeschaft. De afgevaardigde Erzberger zeide„Es liegt die Gefahr eines Monopols nahe. Der Staatssekretar des auswiirtigen Amts hat kürzlich auf die dankenswerte Anregung des abg. Eickhoff erklart, die beiden Firmen sollten sich einigen, wenn nicht, so miisste dem Ausland gegenüber die altere Firma bei der diplomatischen Yertretung berücksichtigt werden. Diese Erklaring ist uns geradezu unbegreiflich. Die Monopolstellung einer Firma auch den Ausland gegenüber macht die anderen Firmen auch unfahig das Monopol bei uns zu brechen." Uit de Engineering heb ik aangetoond, dat in strijd met de bewering van den Minister behalve Italië in de laatste jaren alle landen Krupp loslieten, niettegenstaande zij tot op dat oogenblik op grond van hun goede ervaringen konden zeggen, dat de firma Krupp leverde superieur materieel. Zij gingen toch alle van Krupp in hoofdzaak naar Creusot over. Eu behoeven wij geen oogenblik in het onzekere te verkeeren waar uit bij de vergelijkende proeven de minderwaardigheid van het Krupp- sche materieel is gebleken. De verschillende Rijken die deze proeven hebben genomen, hebben zich daarbij niet beroepen op het ambtsgeheim, maar over die vergelijkende proeven zijn tal van brochures verschenen, die voor het publiek verkrijgbaar zijn. Het rapport van de proefnemingen in Portugal heb ik hier bij mij, evenzeer als het rapport van de proef nemingen in Griekenland. Het rapport van Griekenland is wel zeer merkwaardig. Immers toen daar moest beslist worden over de keuze van geschut, werd een commissie benoemd waarvan voorzitter was Prins Nicolas, die zeer sympathiek gestemd was voor het geschut van Krupp. In een brief uit Athene van den 23sten Juli wordt daaromtrent dit gezegd:

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 359