23 om met het treinpersoneel alleen alle paarden af en daarna weder op te laden. Op hulp van de andere troepen der colonne kon niet gerekend worden. Bij latere marschen is hiermede meerdere rekening gehouden kunnen worden en werd zoo eenigszins mogelijk na de grootste helft van den marsch een zoodanige rust gehouden, dat de treinpaarden afgeladen konden worden, terwijl daarbij dan te vens hulp verleend werd. Ook kon geen assistentie verleend worden om lasten welke scheef hingen weer behoorlijk recht te plaatsen. Daartoe zou noodig geweest zijn de lasten af te nemen, deken en draag- kussen opnieuw op te leggen en daarna de lasten weder op te hangen. Daar het treinpersoneel alleen niet steeds deze werk zaamheden kon verrichten, moest veelal volstaan worden met de lasten recht te trekken waardoor groote kans bestond een plooi in de deken te krijgen en dientengevolge op drukking der paarden. Verbetering in beide opzichten is op aandrang van de offi cieren van den Trein gaandeweg aangebracht kunnen worden, doch toen was reeds een groot gedeelte der paarden gedrukt geweest en waren derhalve de toen verkregen uitkomsten niet zoo opvallend veel beter, omdat de paarden in een daarvoor te ongunstigen toestand verkeerden. 2e. het ontbreken van de gelegenheid om paarden met zwel lingen en lichte drukkingen te doen genezen alvorens zij weder in gebruik genomen worden. De zware eischen, welke aan den Trein zijn gesteld, vooral in het begin van de expe ditie, dwongen, ten einde in staat te zijn het verlangde aantal treinpaarden te leveren, ook paarden met oploopingen en lichte drukkingen dienst te laten doen. Het streven is dan ook steeds geweest om te zorgen, dat aan alle aanvragen om transportmiddelen zooveel mogelijk vol daan werd, desnoods ten koste van het paardenmaterieel. Dat evenwel de gevolgen hiervan niet konden uitblijven en zich later wreekten door ernstig gedrukte paarden kan geens zins verwondering wekken. Aan den voornaamsten, aan een Trein te stellen eisch, name lijk de troepenmacht de noodzakelijke verplaatsbaarheid te kunnen geven, is steeds voldaan.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 35