40 „On sait que la Grèce avant de choisir l'artillerie moderue, dont elle veut doter son armee, avait organise uu grand concours. Krupp, le Creusot, Ehrart et Armstrong avaient envoyé des canons. II n'y a aucun doute qu'au debut la majorité des membres de la commission, presidée par le prince Nicolas, ne fut sympathique a l'usine Krupp, et, tout en s'abstenant de tout acte de partialité, avait des faiblesses pour le canon Krupp. Le prince héritier en ik meen, dat deze prins gehuwd is met een zuster van den Duitschen Keizer s'était nettement prononcée: nous prendrons le canon qui aura montré une supériorité marquee; mais si le canon Krupp se montre l'équivalent d'un ou de plusieurs autres, c'est lui que nous adoptérons." Wij zullen dus het systeem-Krupp nemen als het aan de andere systemen equivalent is. Toen zijn uitgebreide proeven genomen, o.a. een rijproef van 500 K.M. lengte, en verschillende schietproeven, waarbij afwijkingen zijn voorgekomen van 9 M. Quand se fit l'épreuve maitresse des canons un tir de resistance de 120 coups sans intervalle, suivi immédiatement d'un tir de précision non pointe de 30 coups, le canon Krupp se comporta assez faiblement et ne put revenir en place. II s'en fallait de 33 cen timetres. II dut tirer une dizaine de coups avant de coucher une immense cible posée a 200 mètres et dans le tir de précision, il eut a cette distance des écarts de plus de neuf mètres (V Indépendance beige 31 Juli 1907). Van de zijde van Krupp is in deze zaak ernstig geageerd en moest men zelfs - de rede van den Prins bewijst het bestrijden „le dogme Krup- piste, dogme dans lequel elle a été nourrie et a toujours vécu Journal des Débats 15 Oct. 1907). In Griekenland moest dus hetzelfde dogma worden overwonnennl. de alleenheerschappij van het monopolie Kruppals ten onzent en niettegen staande dat, zien wij ook daar, dat bij de proeven het kanon van Schneider zich verreweg de meerdere heeft betoond boven dat van Krupp. Het gevolg is geweest, dat zes leden van de commissie zich hebben verklaard vóór het kanon van Schneider en drie vóór het kanon van Krupp, en dat de raad van algemeene verdediging eenparig heeft besloten tot do invoering in October 1907 van de vuurmonden van Schneider. Mijnheer de Voorzitter! In dit vraagstuk staan tal en tal van gegevens en documenten tot mijn beschikking. Ik begrijp, dat het niet aangaat om hier verder op dit onderwerp in te gaan. Ik meen trouwens, dat het genoeg is om tot voorzichtigheid te manen, waar noch Koloniën noch Marine bereid schijnen het monopolie-Krupp los te laten. Daarom is het noodig om het juiste licht te werpen op de zeer onjuiste mededeelingen van den Minister van Koloniën te dezen aanzien. Ik herhaal, dat na 1904 geen enkele Mogendheid, behalve dan Italië

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 360