41 en waarom? zich tot de firma Krupp heeft gewend en dat bij allo vergelijkende proeven de firma Krupp het heeft afgelegd. Maar ten opzichte van proeven het mogen dan geen vergelijkende proeven zijn met andere fabricaten hebben wij althans eenige ervaring. Wij weten bijv. in welk opzicht het Hederlandsche materieel van 71/, c.M. niet ten volle aan de eischen voldoet, die men moet stellen. Op ons Hederlandsch geschat kan men zich dus niet beroepen. In het ge heel niet echter, ik herhaal het wanneer men het oog zou ïiebben op een vergelijking met andere fabrieken. Het is toch aan de Kamer be kend, dat hier het 71/2 c.M. snelvuurgeschut zeer overhaast is ingevoerd. Do geheele linkerzijde en een deel der rechterzijde heeft tegengestemd, onder meer omdat de proeven onvoldoende genomen waren ten opzichte van de uitwerking van het geschut, en dat is toch de hoofdzaak, niet of het staal iets meer of minder goed is. Maar wat nu betreft de beproeving van het Krupp-geschut alléén, is gebleken, dat het materieel te wenschen overlaat. Ik heb gewezen op de ondervinding, die ook door Zweden is opgedaan, met betrekking tot de naaf bussen en o. m. ook op de munitie. Ik sprak ook over de buizen. Ik stel er prijs op hierover nog een kort woord te zeggen, omdat naar aanleiding van de door mij gemaakte opmerkingen door den Minister en ook door de pers gezegd is: De geachte afgevaardigde had met betere gegevens moeten komen. Ik moet opmerken dat ik nimmer of nooit feiten ter sprake breng voor ik ze behoorlijk heb getoetst. Het is niet mijn gewoonte over één nacht ijs te gaan. En ik heb het ook thans niet gedaan. Men wenschte in Indië te hebben aluminiumbuizen. De Minister zegt, dat de firma Krupp beweerde, dat men ze beter van messing kon krijgen en dat heeft Indië niet gewild. De quaestie is echter deze: heeft de firma Krupp buizen geleverd die als buizen konden functionneeren, hetzij dan al iets minder gunstig dan van messing vervaardigd? Heeft het gezeten in het aluminium of in het feit dat de firma Krupp geen behoorlijke buizen van aluminium kan leveren Indien de fout niet in hoofdzaak zat bij Krupp, zou dan die firma zoo bereidwillig zijn geweest om het hooge bedrag van ik meen één ton te laten loopen en ongemerkt nieuwe te sturen Dit was wel zéér coulant van Krupp. Maar waarom Omdat anders zou gebleken zijn, dat de buizen die zij had gezonden, onbruikbaar wa ren. Dit behoeft niet te verwonderen voor hen die overtuigd zijn dat aluminiumbuizen van Krupp inferieur zijn. Ik beroep mij nu op Bulgarije. Dit land heeft ik zei het reeds kanonnen van Schneider en ook de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 361