42 buizen en munitie, maar nu wilde men gaarne de munitie laten maken bij Krupp. Men heeft die firma in de gelegenheid gesteld dit te doen. Op het proefveld van Krupp te Meppen is toen een vergelijkende proef genomen tusschen de munitie en ook de aluminiumbuizen van Krupp en van Schneider. Daarbij echter was niet tegenwoordig een vertegenwoordiger van de firma Creusot, zoodat de proeven onder voor Krupp de meest gunstige omstandigheden werden gehouden. Wat is uit het proces-verbaal ge bleken Dat de buizen op 2000 meter equivalent maar dat op 5000 meter die van Schneider belangrijk beter waren om de gelijkmatigheid van de sas en de zeer juiste graadverdeeling. Dit proces-verbaal is geteekend door den kolonel Bergman, directeur van het schietterrein. Het gold, ik herhaal het, aluminiumbuizen. Op grond daarvan is het voor mij heel begrijpelijk, dat Krupp van een onbruikbaarheid zijner buizen in Indië ook maar liefst niet wilde weten. Ik hoopdat mijn mededeelingen de Kamer tot nadenken zullen brengen. Indertijd is hier in discussie geweest, of de wet op het snelvuurma teriaal voor Nederland ontijdig zou worden behandeld. Na een discussie werd het onderwerp aan de orde gesteld met 36 tegen 32 stemmen en daarbij zijn hier de gedenkwaardige woorden gesproken, of de regeliDg van werkzaamheden hier werd gemaakt door de Kamer, of door de firma Krupp. Ik hoop, dat wij geen herhaling zullen krijgen van dat tooneel van 1903 en ik den Minister heb kunnen overtuigen, dat het noodig is dezen post terug te nemen tot tijd en wijle hij ons op grond van behoorlijke vergelijkende proeven de verzekering kan geven, dat wij gerechtigd zijn een zoo belangrijk hooger bedrag te voteeren, dan waartegen andere firma's in staat zijn te leveren. Het amendement wordt ondersteund door de heeren Eland, Goeman Borgesius, van Deventer, Roodhuyzen en Schaper, en maakt derhalve een onderwerp van beraadslaging uit. De verdere beraadslaging wordt geschorst. Avondvergadering. (Geopend ie 8 uur.) De beraadslaging wordt voortgezet. De heer Verhey: Mijnheer de Voorzitter! Ik heb gedurende de be handeling van de Indische begrooting met belangstelling al het gespro-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 362