46 proefmaterieeL» Niet alleen een veld- maar ook een bergbattenj werd aangeschaft. Een veldbattenj van 6 stukken geschut van 7 c.M. L. 28 op veerspooraffuit, met caissons, en een bergbattenj van 7 cM L 14 on veerspooraffuit, bestaande uit 6 complete stukken met munitiekisten en Dpbehoorend harnachement. Op bladz. 6 lezen wij, dat omtrent de proeven wordt medegedeeld- „De kanonnen hebben aan billijke eischen voldaan na afloop der proeven tTLmetkeT drachtSVermiuderinS noch spreidingsvermeerdering iets „De sluitinrichting munt uit door eenvoudige behandeling en steeds vei zekerde goede werking." De resultaten van de proeven vindt men op de bladz. 11-15. Op bladz. 11 leest men: „Ten einde een oordeel over het geschut te kunnen uitspreken, werden verschillende gevechtsvuren uitgevoerd, welke trouwens tevens zooveel als mogelijk werden benut voor het bepalen van andere gegevens. Dan volgen die gevechtsvuren, en wordt ons als resultaat op bladz. 15 medegedeeld „Op grond van al het hiervoren vermelde luidde het oordeel over het beproefde geschut onverdeeld gunstig. De samenstelling der verschillende hoofd-en onderdeelen is eenvoudig en solide en behoudens enkele zaken, waarop de aandacht werd gevestigd, ook doelmatig; de behandeling is gemakkelijk, de bediening eenvoudig en spoedig aan te leeren. De bal listische waarde van de vuurmonden moet, afgescheiden van de gebruikte munitie, hoog worden aangeslagenhet materiaal geeft waarborg voor groote duurzaamheid." Wat wil men nu nog meer? Ik lees nu slechts maar enkele passages voor uit het rapport, waarin de proefnemingen medegedeeld zijn, en dat ter beschikking in de bibliotheek der Kamer staat. Het rapport is gelijk ik zeide te vinden in het Indisch Militair Tijdschrift extra nummer, bijlage 16, jaargang 1906. Men heeft hier dus met uitstekend geschut voor Indië te doen. Het is echter geen 7| c.M. geschut, maar 7 c.M. Nu heeft men gevraagd waarom de proefnemingen met 7 c.M. en niet met 7| c.M. genomen zijn, waar wij toch 7->- c.M. geschut zullen aanschaffen. Mijnheer de Voor zitter, dit kon niet in verband met het remontevraagstuk. Tot nog toe worden Indische paarden gebruikt als trekkracht en het bleek bij rijproe ven dat met een bespanning van 8 paarden niet meer dan 1500 K.Gf. kon getrokken worden. Nu het remonte vraagstuk in dien zin opgelost werd, dat voortaan Australische paarden zullen gebezigd worden kan men die 1500 K.G. tot 2000 K.G. opvoeren. Het gewicht van het uitgeruste veldstuk van

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 366