47 7.5 c.M. is 1747 K.G., daarbij komt dan nog 50 K.G. voor het remtoestel en 280 K.G. voor vier man, die zicli op de as-zitplaatsen bevinden, zoo dat wij tot een totaal van ruim 2000 K.G. komen. Thans behoeft men dus niet meer zich tot het stuk van 7 c.M. te bepalen, maar kan men dat van 7^ c.M. nemen. Nu is het best mogelijk, dat na 1901 en 1902, toen de batterijen ter proefneming naar Indië gezonden werden, er andere firma's gekomen zijn, die in het oog van leden dezer Kamer veel beter en misschien ook veel goedkooper geschut leveren, maar waar nu vaststaat, dat Indië hoog noodig nieuw geschut behoeft, zou het daar wenschelijk zijn weer ge durende een aantal jaren proefnemingen te doen En wanneer dan de jaren voorbij waren, wellicht bleek het dan weer opnieuw, dat er firma's zouden zijn die het geschut dan nog weer beter en goedkooper zouden kunnen leveren, en zoo zou men dan kunnen voortgaan, zonder immer tot aanschaffing van geschut voor Indië te komen. Mijnheer de Voorzitter! Wat is gewenscht Dat wij in Indië goed geschut krijgen, dat doelmatig is en bij proefneming gebleken is, aan alle eiscben te voldoen. Hier hebben wij voor ons het rapport, dat ten aanzien van het Krupp- geschut uitgebracht werd. Daarin wordt ten duidelijkste verklaard, dat wat wij ons thans zullen aanschaffen zeer goed gesehut is. En waar dit zoo staat, daar vraag ik mij afmoeten wij dan opnieuw proeven gaan nemen? Ik geloof dat dit zeer verkeerd zou zijn. Mijnheer de Voorzitter! Wat de Minister Vrijdag jl. zeide betreffende de kosten van het geschut was zeer juist. Wanneer men zoo cijfers hoort noemen als wij van den geachten af gevaardigde uit Leeuwarden vernamen, dat het geschut van Krupp zoo wat ecne groote ton gouds per batterij meer kost dan van een ander dan lijkt dat verschil zeer groot. Maar het is de vraag, of wij voor die 235.000 van Krupp niet meer aan toebehooren krijgen, dan van den fabrikant die ons de batterij voor f 131.000 wil leveren? En nu heeft, de Minister duidelijke mededeelingen gedaan, al heeft hij geen cijfers genoemd, dat wij voor die 235.000 meer krijgen dan ons voor f 131.000 wordt gegeven. Nu vertrouw ik den Minister ten volle. Wanneer men hem niet vertrouwt, welaan men vrage dan comité-generaal. De Minister zal dan de gevraagde cijfers geven. Maar voor mij is dit niet noodig. Het woord van den Minister is mij voldoende, daarop vertrouw ik. Mijnheer de A oorzitterVoor mij blijft alzoo hoofdzaak, dat wij goed geschut in Indië krijgen. Daarvoor is het niet meer noodig, dat er nieuwe proeven genomen worden. In het rapport, dat de heeren niet schijnen te kennen, wordt voldoende waarborg gegeven, dat het geschut aan alle

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 367