48 eischen voldoet en waar dit nu zoo staat, geloof ik, dat wij gerust met dezen Minister kunnen meegaan, dat een aanhouden van de zaak niet noodig is en wij onze stem kunnen uitbrengen tegen het amendement van den heer Thomson. De heer Idexbueg, Minister van Koloniën Mijnheer de VoorzitterDe ge achte afgevaardigde uit Leeuwarden heeft dezen middag in de eerste plaats ter sprake gebracht, wat ik zou willen noemen de geschiedenis van de be proeving. Hij heeft met eenigen nadruk verzekerd dat het geschut, dat be- proeld is, ander geschut was dan waarvan de Kamer gesaisisseerd werd. Het zij mij vergund de geschiedenis te reconstrueeren. In 1901 is geschut op veerspoor-affuit naar Indië gezonden op voorstel van een commissie van Indische artillerie-officieren die kennis hadden genomen van de vergelijkende beproeving tussehen de stelsels Krupp, Ehrhardt, Schneider en Cockerill en waarbij aan het stelsel Krupp de voorkeur werd gegeven. Dat is door Minister Cremer toentertijd medegedeeld in de Memorie van Antwoord van de ontwerp-begrooting voor 1901. In de Kamer is er blijkens de Handelingen over gesproken door den tegenwoordigen af gevaardigde uit Botterdam en ook door den Minister. Middelerwijl, nadat die veerspoor-affuit-kanonnen naar lndië waren ge- gezonden, is de practische toepasbaarheid van het terugloop-affuit-kanon gebleken, en zijn ook met dat systeem vergelijkende proeven in Neder land genomen tussehen de stelsels- Krupp, Ehrhardt en Schneider. Die proeven worden op dit oogenblik door den geachten afgevaardigde uit Leeuwarden gedesavoueerd. Mijnheer de Voorzitter! Ik heb het tweede rapport van de commissie bij mij en ik heb daaruit een zeer kort extract gemaakt, dat U wel veroorloven wil voor te lezen, omdat daaruit ook eenigszins blijkt, waarom ik niet wensch mede te werken tot proeven met schroefsluiting. Er zijn toen genomen schietproeven en rijproeven en daarbij bleek het volgende: Stelsel-Krupp. Bij den vuurmond met kanonterugloop werd nagenoeg geen beweging van het rad waargenomen, de vuurmond was spoedig weder in batterij teruggeloopen door de goede werking van de reminrichting. Stelsel-Ehrhardt. De affuit met uitschuifbaren staart was niet zoo rustig als die met kanonterugloop van Krupp, daar het rechterrad vrij sterk bewoog; de affuit met niet uitschuifbaren staart was bij het schot zeer wild, de staart drong diep in den grond en de raderen worden opgelicht.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 368