49 Stelsel-Schneider. De schroefsluiting gaf aanleiding tot verwondingen aan de hand van den lader, de remcylinder lekte, het in batterij loopen ging niet vlug, wat van invloed was op de snelheid van het vuur, de affuit gedroeg zich wèl rustig, maar de schop drong diep in den bodem. En verder: lo. Manoeuvreervaardigheid van het opgelegde stuk. Het stelsel-Schneider is door het ontbreken van aszitplaatsen op den duur bij marsehen op den langen weg in het nadeel. In ongelijk terrein was, wat manoeuvreervaardigheid aangaat, het stelsel-Krupp zéér in het voordeel. 2o. Idem van het afgelegde stuk. Stelsel-Schneider het minst manoeuvreervaardig door te smalle raderen en den vorm der affuit. Het verschil tusschen de stelsels-Krupp en Ehrhardt was niet groot; beide voldeden aan de eischen van beweegbaarheid en konden in alle terreinen met handen hetzij door de enkele bediening, hetzij door die van een sectie in korten tijd in batterij worden gebracht, wat met het stelsel-Schneider niet altijd het geval. was. 3o. De vuurmonden (uit technisch oogpunt). Het sluitstuk stelsel-Schneider, hoewel betrekkelijk eenvoudig is weinig aanbevelenswaard wegens constructiegebreken, die gevaar voor de bediening opleveren. Bij het stelsel-Ehrhardt wordt de wigsluiting wegens daaraan klevende ge breken onaannemelijk geacht en de kanonsluiting een in handen van den troep zeer onpractisch sluitstuk genoemd, dat mede bepaald onaannemelijk is. Het sluitstuk stelsel-Krupp was aan weinig of geen bezwaren onder hevig, is zeer eenvoudig, weinig gevoelig en verdient alleszins de voor keur. 4o. De affuit. Die van Schneider wordt het minst gunstig beoordeeld die van Ehrhardt heeft het voordeel het lichtst te zijn bij die van Krupp biedt de reminrichting de meeste waarborgen van deugdzaamheid. Slotcouclusiën. Op grond van de daaraan klevende gebreken komen de stelsels-Schnei- der en Ehrhardt niet voor verdere beproeving in aanmerking, doch alleen het stelsel-Krupp. Twee leden der commissie wenschten ook nog het stelsel-Ehrhardt voor verdere beproeving in aanmerking te brengen met het oog op de grootere lichtheid. Niettemin achtten ook zij de bezwaren, aan de bij dit stelsel beproefde sluitstukken verbonden, niet gering. 4

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 369