24: Na het intreden van voor den Trein rustiger tijden is meer rekening gehouden geworden met het sparen van momenteel minder geschikte paarden en werd de gelegenheid geopend om gedrukte paarden te doen genezen alvorens zij weder dienst moesten doen. 3e. de geneeskundige behandeling der gedrukte paarden kon dikwijls niet plaats hebben zooals had moeten geschieden. In de tijdelijke bivaks gedurende de marschen was dit het gevolg van het dikwijls late uur waarop de bivaks betrokken werden, het vroege uur waarop weder werd afgemarcheerd, de bezig heden der treinsoldaten zoowel voor, gedurende, als na afloop der marschen, de primitieve inrichting dier bivaks en het ont breken van de noodige geneesmiddelen. Daar in verreweg de meeste gevallen het bivak eerst werd betrokken op zoodanig uur, dat de duisternis kort daarna begon in te treden en de treinsoldaten na het afladen en inleveren dei- lasten de standplaatsen der paarden moesten inrichten, de paarden moesten aftuigen en opstellen, voor hun eigen logies moesten zorgen en gras of padi voor hun paarden moesten snijden, was er geen gelegenheid de paarden bij daglicht aan een eenigszins behoorlijk onderzoek te onderwerpen. Ook des morgens voor het verlaten van het bivak ontbrak die gelegenheid, daar om tijdig te kunnen afmarcheeren het treinpersoneel, nog voor het volkomen dag was, hun paarden vluchtig moesten poetsen, opzadelen en optuigen, voor hun eigen goederen zorgen en daarna hun paarden belasten. Alleen zeer ernstig gedrukte paarden vielen uit. Yan rustdagen werd gebruik gemaakt om alle paarden na te gaan en voor zooveel mogelijk te behandelen. Tevens werden die dagen benut om het harnachement behoorlijk schoon te maken, na te zien en voor zooveel noodig in orde te brengen. In verband met de dikwijls zeer primitieve inrichting der bivaks moesten de paarden aan paggers, aan boomen of aan tusschen boomen of piketten gespannen touwen worden vastgezet. Zij rolden zich dan op den grond, waardoor zich modder over het geheele lichaam vasthechtte, hetwelk voor den afmarsch niet dan gebrekkig verwijderd kon worden en dus een factor te meer opleverde voor

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 36