50 Ten slotte is bij het onderzoek in de munitiefabriek van de bij de schietoefeningen gebezigde munitie gebleken, dat de kardoeshulzen van Krupp het gas behoorlijk hebben afgesloten, doch dat die van Ehrhardt en Schneider het gas slecht hebben afgesloten. Nu zijn op grond van dat rapport dat jaar naar Indië gezonden Krupp's terugloopaffuiten, mede ter beproeving. Daarvan is indertijd mededeeling gedaan aan de Kamer door mij zelf bij de behandeling van de begrooting voor 1903. Men leest op bladz. 48 van de Memorie van Antwoord „Getrouw aan het beginsel dat geen beslissing kan worden genomen omtrent de verwapening der mobiele artillerie van het leger in Ne- derlandsch-Indië dan nadat de militaire autoriteiten daar te lande, met volle kennis van zaken, advies hebben uitgebracht, heeft de overleden Minister van Koloniën maatregelen genomen, opdat in den loop dezes jaars (1902) niet alleen de ten vorigen jare bestelde proef-batterijen, één veld- en een bergbatterij, zouden worden uitgezonden, maar ook 6 stukken, waaraan inmiddels belangrijke verbeteringen waren aangebracht van nieuwe vinding, nl.: 2 veldkanonnen, 2 bergkanonnen, 2 veld- houwitsers, enz." De bewering dat die zaak is gegaan buiten de Kamer om is dus niet juist. Evenmin is juist dat er geen sprake zou zijn geweest van proeven als bet niet bleek uit het verkorte rapport door den geachten afgevaar digde uit Steenwijk ter sprake gebracht, zou het toch blijken uit de mededeelingen bij de begrooting van 1902. Dat rapport omtrent de nadere proeven in Indië, die geloopen hebben over het kanon met veerspooraffnit en het kanon met terugloopaffuit is in 1906 uitgebracht en op grond daarvan heeft de Indische regeering de eischen geformuleerd waaraan het nieuwe geschut kon voldoen en moest voldoen en zij verzocht daarvan prijsopgave te vragen. Een extract uit het rapport is gepubliceerd als extra-bijlage van het Indisch Militair TijdschriftIndien ik maar eenigermate had kunnen vermoeden dat deze Kamer vragen zou stellen over die technische détails, dan zou ik gaarne, zooals ik Vrijdag reeds gezegd heb, het verslag omtrent die proeven ter griffie hebben doen nederleggen. Ik heb toch niet gezegd dat ik het rapport niet wilde overleggen, maar dat het niet beschikbaar was. De bijlage van het Indisch Militair Tijdschrift is bij de leden van de Kamer, die in deze zaken belang stellen natuurlijk, bekend en nu kan ik mededeelen, dat de inhoud van de extra bijlage no. 16 van het Indisch Militair Tijdschrift volkomen overeenkomt met den inhoud van het rapport: alleen zijn eenige technische détails weggelaten. Waar nu in het rapport eenige pagina's zijn gewijd aan de beschrij-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 370