51 ving van elke proef op zich zelf, wordt in die bijlage eenvoudig vermeld het resultaat waartoe de commissie is gekomen. Hier en daar is de proef echter zelf ook opgenomen, maar waar dit voor de deskundige lezers van het Tijdschrift niet van belang was> heeft men een beschrijving van de proef achterwege gelaten. In de bijlagen staat bijv. vermeld: de sluitinrichting munt uit door eenvoudige behandeling en steeds verzekerde goede werking;" in het rapport wordt deze zaak eenigszins uitgebreider behandeld. Dan vindt men in het rapport beschouwingen omtrent de beproefde richtmiddelen die niet in de bijlage zijn opgenomen, omdat men de uit gezonden richtmiddelen niet wenschte en de voorkeur gaf aan den in middels bij de artillerie in gebruik gestelden panoramakijker. Terloops wordt in het overzicht melding gemaakt van het controleeren van de schootstafelgegevens, daar dit niet tot bijzondere opmerkingen leidde. Verder wordt in het verslag zeer uitgebreid melding gemaakt van de proeven genomen om den rustigen stand van de affuit onder verschil lende omstandigheden te beoordeelenin de bijlage wordt eenvoudig gezegd, dat de stand rustig was. Ik heb dit alles opzettelijk vermeld om te doen uitkomen welk ver schil er is tusschen het rapport en hetgeen is openbaar gemaakt in de bijlage van het Indisch Militair Tijdschrift die voor het publiek ver krijgbaar was. De geachte afgevaardigde zal dus zien, dat er bij mij geen geheim zinnigheid voorzat toen ik schreef, dat het rapport omtrent de verge lijkende beproeving niet kon worden gemist. De heer Veehey De geheimzinnigheid gold de prijzen. De heer Idenburg, Minister van Koloniën De geachte afgevaardigde heeft het toch doen voorkomen alsof er een groot verschil was tusschen hem en mij, o a. blijkende uit mijn niet-bereidwilligheid om het verslag over te leggen. De heer Verhey Omdat u deed alsof wij er niets aan hadden. De heer Idenburg, Minister van KoloniënDat is ten eenenmale onjuist. Ik heb in de Memorie van Antwoord gezegd, dat het Verslag niet gemist kon worden. En was het nu mogelijk te onderstellen, dat de bijlagen van het Militair Tijdschrift niet bekend zouden zijn? Het is een boekje, dat twee jaren geleden gedrukt werd. De heer Verhey: Daar hadden wij toch niet mee noodig.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 371