52 De heer Idenburg, Minister van Koloniën Bij alle overeenstemming tusschen den geachten afgevaardigde uit Rotterdam en mij, schijn ik hem op dit oogenblik toch niet te kunnen begrijpen. In Indië heeft men overvloedig gelegenheid gehad de twee stelsels van Krupp verge lijkend te beproeven en het is op grond van die practische proeven, die voorafgegaan waren door uitgebreide vergelijkende proeven tusschen verschillende geschut-constructies, hier te lande, dat het Indische leger bestuur gekozen heeft het stelsel dat thans aange vraagd is. Die proeven hebben het legerbestuur in staat gesteld met juistheid te bepalen aan welke eischen het geschut moest en ook kon voldoen en om die eischen in de aanvraag vast te leggen. Van die eischen heb ik een kopie op de griffie nedergelegd. Ik heb reeds opgemerkt, dat het daarmede ook n og niet afgeloopen is. Geschut koopt men niet in een winkelhet wordt besteld. Krupp heeft aangenomen het geschut dat verlangd wordt te leveren. De geachte afgevaardigde sprak verleden Vrijdag van een staatje maar het is een vrij groote staat, waarin alle voorname eischen worden opgesomd waaraan het geschut moet voldoen. Dat geschut zal nu worden gekeurd door artillerie-officieren, met name door den legercommandant daartoe aanbevolen. Er is dus werkelijk geen gebrek aan waarborgen, dat de Indische artillerie een goed wapen zal krijgen. Alle noodige waarborgen zijn erhet stelsel is beproefdhet heeft in de Indische terreinen voldaan. Op die proeven is gegrond een uit voerige aanvrage. Krupp, die toch eenige ervaring van geschut heeft, neemt aan dit geschut te maken en deskundigen zullen het geschut tot in details keuren. Dan zeg ik, dat Indië zal hebben een goed wapen. Hedenmiddag is door den geachten afgevaardigde uit Leeuwarden gezegd denk eens, er zijn proeven genomen met geschut van 7 c.M. en nu gaat men mir nichts dir nichts een kanon van 7,5 c.M. vragen. De heeren die er geen verstand van hebben aldus ongeveer de geachte afgevaardigde uit Leeuwarden gevoelen dit zoo niet, maar wij die weten, dat Krupp geschut maakt van 7,2, 7,3 en 7,4 c.M., begrijpen, wat het beteekent, zoo in ééns met 5 m.M. naar boven te gaan. Zooals alles, wat de geachte afgevaardigde uit Leeuwarden zegt, is ook dit een waarheid. Er is zeker verschil tusschen een kanon van 7 en van 71/s cM., maar dit verschil is niet zoo, dat deskundigen uit hetgeen zij gezien hebben van het kanon van 7 c.M. niet zouden kunnen afleiden welke eischen aan een kanon van c.M. moeten worden gesteld om goed te zijn. Dit kan ons ook niet verwonderen, als wij weten, dat het kanon van

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 372