54 geachte afgevaardigde uit Rotterdam met een enkel woord is opgekomen tegen de bewering dat bij het Schneider-geschut ongelukken plaats had den. Ik geef den heer Thomson volkomen toe dat dit geschut niet uit sluitend van Schneider is, maar daar gaat het niet om. Ik heb niets tegen de fabriek te le Creusot, maar de vraag is of het stelsel-Schneider goed is. Ik citeer hier eenige ongelukken die samenhangen met dat stelsel Ongelukken voorgekomen met het Schneider-geschut Plaats en oorzaken van het ongeluk. Aan boord van het Fransche artillerie-instructie schip Couronne: Ontsteking van de lading door „het vooruitschieten van de slagpin vóórdat de schroefsluiting geheel gesloten was. Aan boord van het Fransche artillerie-instructieschip Couronne Ontsteking van de lading vóórdat de schroefsluiting geheel gesloten was. Weder aan boord van de Couronne: Het is niet met zekerheid uitgemaakt waaraan het ongeluk moet geweten worden. 18 September 1908. Artillerie-oefeningen van het 4de Spaansche veldar tillerie-regiment bij St. Fernando Ontsteking van de lading vóór het stuk gesloten was. Bij het Krupp'sche systeem zijn die ongelukken nooit voorgekomen en als men het daarnaast stelt, zal men begrijpen, ook in verband met hetgeen ik heb voorgelezen van den uitslag van de vergelijkende proeven tusschen de verschillende stelsels, dat ik van schroefsluiting niet gediend ben ook om andere redenen waarop ik terugkom. De geachte afgevaardigde heeft gewezen op Bulgarije, dat ten onrechte door mij werd genoemd als te hebben Krupp's geschut. Bulgarije heeft wel Krupp's berggeschut, maar daarna is het hij Schneider gegaan en de veldartillerie is met Schneider's geschut bewapend. Het is een fout in de Handelingen en als ik het gezegd heb is het daaraan toe te schrijven, dat ik verkeerd heb voorgelezen uit een lijstje, dat nevens het goede stond. Ku is door den geachten afgevaardigde uit Leeuwarden beweerd, dat na 1904 geen ander land dan Italië zich voorzien had bij Krupp. Hij heeft gezegd, dat van de groote landen, Rusland, Oostenrijk, Engeland er geen naar Krupp gaat. Dit is zoo, Mijnheer de Yoorzitter, zij maken hun veldmaterieel zelf in hun eigen fabriekenook Frankrijk en de Yereenigde Staten van Noord-Amerika hebben hun eigen fabrieken. Data. 21 April 1906. 2 Augustus 1907. 12 Augustus 1908.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 374