57 Dus zelfs de Revue rï Artillerie, die overigens doorloopend liet systeem- Schneider aanbeveelt, spreekt van „les excellentes roues Krupp". Ik meen dus, dat wij ons in dit opzicht niet ongerust behoeven te maken. Dan is de heer Thomson nog teruggekomen op de buizen. Ik zal nog eens herhalen wat er op dit punt geschied is. Men vroeg uit Indië aluminium. De gepensionneerde officier, die toen voor het Departement van Koloniën die bestelling behandelde, steunde sterk het verzoek van Indië bij Krupp. Krupp raadde de aluminiumbuizen af> omdat hij vreesde, dat zij zich in de tropen niet goed zouden houden. Desondanks zijn de buizen besteld en geleverd, maar de vrees van Krupp is uitgekomen en Krupp heeft de buizen teruggenomen, echter om geen enkele bijreden, zooals de geachte afgevaardigde uit Leeuwarden ver onderstelt. De aluminiumbuizen van Krupp houden zich in Europa zeer goed. De heer Yerhey heeft mij een zekere geheimzinnigheid ten aanzien van den prijs verweten. Het kan zijn, dat ik daarin te geheimzinnig ben geweest, maar indien ik geheimzinnig ben, dan is dat niet omdat ik aan de Kamer eenig licht zou wenschen te onthouden waarop zij recht heeft. Indien dat eenige gerustheid kan geven, indien daardoor aan iemand eenigszins een gevoel van meerdere veiligheid kan worden verschaft, dan ben ik bereid tot in détails de prijzen te geven. Ik heb ze hier bij mij, indien zij gevraagd worden, zal ik ze in besloten vergadering mededeelen. Ik wil wel dit zeggen. De geachte afgevaardigde uit Leeuwarden beeft medegedeeld, dat de fabriek van Ehrhardt voor f 131.800 zou kunnen leveren, dus ruim f 100.000 minder dan volgens het Regeerings- voorstel. Dat is niet juist. Het door den heer Thomson opgesomde materieel is slechts f 26.455 goedkooper, maar bij het Regeeringsvoorstel is gerekend op projectielen, niet van 6, maar 6,5 kilogram, niet op een massiv-Rohr, maar op een vuurmond met mantelconstructie, voorts op een zelfwerkend sluitstuk van de nieuwste constructie, op een onafhanke lijke richtlijn en op een panoramakijker. Dit maakt een verschil in prijs van 14 000 a f 15.000, zoodat het geheele verschil wordt teruggebracht tot pl. m. 10.000 Ik zegindien men détails wenscht, ben ik bereid die straks te geven. Waarom, ten slotte, heb ik voorgesteld Krupp te nemen? Was dat alleen omdat de geschiedenis naar Krupp wees? Ik zeg: de geschiedenis naar Krupp wees; immers, de proeven waren reeds in 1901 begonnen en in de latere jaren voortgezet, het rapport der commissie in Nederland en in Indië, alles wijst op Krupp.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 377