58 Heb ik nu zonder nadenken dit voorstel van het Indische legerbestuur, en door den Gouverneur-Generaal overgenomen, gesteund Neen, Mijnheer de Voorzitter, ik geloof inderdaad, dat -wij verstandig doen voor Indië bij Krupp te blijven. Ik ontken volstrekt niet, dat er ook andere goede geschutconstructeurs kunnen zijn en evenmin het nut dat er gelegen is in de concurrentie die deze geschutconstructeurs Krupp aandoen. Daarvan profiteeren wij ook. Maar de ervaring die wij tot nu toe met Krupp hebben opgedaan, zoowel op technisch als op financieel gebied, is werkelijk niet van dien aard, dat er voor ons reden zou zijn ons van Krupp af te wenden. Krupp beschikt over een staf van ingenieurs en deskundigen, die rijke ervaring hebben en die hij tegen hooge salarissen uit allerlei positiën weghaalt om ze bij zich te plaatsen. Dat is één reden. De tweede reden is dat zoowel Nederland als de marine, en deze niet alleen, maar ook de Indische vesting-artillerie, in het bezit zijn van Krupp-snelvuurgeschut. Zooals ik zooeven reeds met een enkel woord zeide, is bij de Indische vestingartillerie positie- geschut van 7-| c.M. van het systeem Krupp, en nu zal ieder deskun dige, ook de geachte afgevaardigde uit Leeuwarden daarvoor wel iets gevoelen, dat het bezit van hetzelfde geschut èn in Nederland èn in Indië een groot voordeel is voor de oefening van de manschappen. Invoering van een ander geschutstelsel, zou leiden tot langduriger oefening van het personeel, tot aanschaffing van een naar verhouding veel grooter aantal onderdeelen en verwisselstukken dan thans, tot vergrooting in de maga zijnsruimte en uitbreiding van het personeel van den magazijnsdienst, terwijl het eenvoudig ongerijmd zou zijn om, wanneer de vestingartille rie bewapend is met Krupp-systeem, een ander stelsel, bijv. de schroef- sluiting, daarnaast te nemen; daarvoor zou langdurige oefening noodig zijn, en dan zou men de kans kunnen loopen van allerlei ongelukken te krijgen, doordat de menschen minder goed in de bediening geoefend zijn. Inderdaad, voor een klein leger met een kleine geschutbewapening is eenheid in elk opzicht een voordeel. Dan komt er nog dit bijdat officieren en manschappen in Krupp het volste vertrouwen hebben; ongelukken komen niet voor. Dat is een factor, die men niet onder cijfers kan brengen, maar dien men wel moet waardeeren. Wanneer een leger bewapend is met geschut, dat het vertrouwen heeft van hen die er mee moeten werken, heeft dit daardoor zeker iets voor boven een bewapening die zich in dat leger nog moet inleven. Eindelijk de prijs. Zooals ik zeide, de prijs is, op de keper beschouwd, niet minder maar oppervlakkig gezien, scheelt het op de batterij ƒ10.000, een verschil, dat, naar mijn oordeel, ten volle verantwoord is door hetgeen men daarvoor krijgt.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 378